ՀՀ կառավարությունն ընդունել է որոշում, որով ամբողջացվում և լիարժեք սահմանվում են ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց տրանսպորտային միջոցների հաշվառման մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշների չափորոշիչները։
Կարգավորման էությունը և նոր համադրությունները Նոր որոշման համաձայն՝ մեծ պահանջարկ ունեցող համարանիշների հիմնական չափորոշիչներից դուրս մնացած որոշակի համադրություններ այսուհետ ինքնաբերաբար կդասակարգվեն որպես ցանկալի համարանիշներ։ Մասնավորապես, խոսքը այն տարբերակների մասին է, որոնց մի կողմում (աջ կամ ձախ) առկա են միայն «0»-ներ, իսկ մյուս հատվածում ներառված են մի քանի արաբական թվեր և կրկնվող կամ տարբերվող լատինական տառեր։
Ֆինանսական միջոցների ուղղվածությունը Ըստ նախագծի հիմնավորման՝ ցանկալի համարանիշների իրացումից ձևավորված լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներն ուղղվելու են ՀՀ ներքին գործերի նախարարության (ՆԳՆ) ռազմավարական ծրագրերի իրականացմանը։
Մասնավորապես, այդ հասույթը կնպատակաուղղվի նախարարության կարողությունների զարգացմանը, տեխնիկական վերազինմանը, թվայնացման գործընթացների խթանմանը, ինչպես նաև մատուցվող ծառայությունների արդյունավետության բարձրացմանն ու հանրային անվտանգության ապահովմանն ուղղված միջոցառումներին։

Правительство Армении приняло решение, которым полностью определяются и уточняются критерии желаемых номеров для регистрации транспортных средств физических и юридических лиц.
Суть регулирования и новые комбинации Согласно новому решению, некоторые комбинации, не попадающие под основные критерии желаемых номеров, теперь будут автоматически классифицироваться как желаемые номера. В частности, речь идет о тех вариантах, где с одной стороны (справа или слева) находятся только «0», а с другой стороны включены несколько арабских цифр и повторяющиеся или различные латинские буквы.
Направление финансовых средств Согласно обоснованию проекта, дополнительные финансовые средства, полученные от реализации желаемых номеров, будут направлены на реализацию стратегических программ Министерства внутренних дел Республики Армения (МВД).
В частности, эти доходы будут направлены на развитие возможностей министерства, техническое перевооружение, содействие процессам цифровизации, а также на мероприятия, направленные на повышение эффективности предоставляемых услуг и обеспечение общественной безопасности.