2025 թվականի երկրորդ եռամսյակում «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա» ընկերության կողմից կառավարվող կենսաթոշակային ֆոնդերը գրանցել են հետևյալ եկամտաբերությունները․
- Կայուն եկամտային ֆոնդ (CQFIX)՝ 1.6%
- Պահպանողական ֆոնդ (CQCON)՝ 3.4%
- Հավասարակշռված ֆոնդ (CQBAL)՝ 4.3%
Եռամսյակի ավարտին ֆոնդերի ընդհանուր ակտիվները կազմել են 595 միլիարդ դրամ, որից 145 միլիարդը ձևավորվել է ներդրումային կառավարման արդյունքում։
Ֆոնդերի ստեղծման պահից միջին տարեկան եկամտաբերությունը կազմել է 8.0%-ից 8.1%, իսկ վերջին հինգ տարիներին՝ 4.9%-ից 6.6%։
Տեղական ներդրումներից առավել բարձր եկամտաբերություն են ապահովել կորպորատիվ պարտատոմսերը և բանկային ավանդները։ Արտասահմանյան պորտֆելում առավել արդյունավետ են եղել բաժնետոմսային ներդրումները։
Դրամի արժևորման հետևանքով արտարժույթով ներդրումները եռամսյակի ընթացքում նվազեցրել են ֆոնդերի եկամտաբերությունը միջինում 0.1%-0.5%-ով։
Ֆոնդերի ակտիվների կառուցվածքը հետևյալն է․
- 64-73%՝ տեղակայված Հայաստանի ֆինանսական շուկայում (պետական և կորպորատիվ պարտատոմսեր, ավանդներ, բաժնետոմսեր, այլընտրանքային ներդրումներ)
- - 27-36%՝ արտասահմանյան բաժնետոմսեր և պարտատոմսեր
Միջազգային շուկաները եռամսյակում եղել են բարձր տատանողական, սակայն փակվել են դրական միտումներով․
- ԱՄՆ-ի բաժնետոմսերի եկամտաբերություն՝ 10.9%
- Զարգացած երկրների բաժնետոմսերի եկամտաբերություն՝ 11.6%
- Խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների եկամտաբերություն՝ մինչև 18.6%
Հայաստանի տնտեսությունը 2025-ի երկրորդ եռամսյակում գրանցել է 5.3% տնտեսական աճ։ Տարվա գնաճը կազմել է 3.9%։ ՀՀ կենտրոնական բանկի քաղաքականության տոկոսադրույքը պահպանվել է 6.75% մակարդակում։

Во втором квартале 2025 года пенсионные фонды под управлением компании «Це-Квадрат Ампега» показали следующую доходность:
- Фонд стабильного дохода (CQFIX): 1.6%
- Консервативный фонд (CQCON): 3.4%
- Сбалансированный фонд (CQBAL): 4.3%
Общий объем активов фондов на конец квартала составил 595 миллиардов драмов, из которых 145 миллиардов были сформированы за счет инвестиционного управления.
Среднегодовая доходность фондов с момента их основания составила от 8.0% до 8.1%, а за последние пять лет — от 4.9% до 6.6%.
Среди местных инвестиций наибольшую доходность обеспечили корпоративные облигации и банковские депозиты. В международном портфеле наиболее эффективными оказались инвестиции в акции.
Из-за укрепления драма доходность инвестиций в иностранной валюте за квартал снизилась в среднем на 0.1%–0.5%.
Структура активов фондов следующая:
- 64–73% — размещены на финансовом рынке Армении (государственные и корпоративные облигации, депозиты, акции, альтернативные инвестиции)
- 27–36% — иностранные акции и облигации
Международные рынки в течение квартала характеризовались высокой волатильностью, но завершились положительными тенденциями:
- Доходность акций США: 10.9%
- Доходность акций развитых стран: 11.6%
- Доходность акций крупных технологических компаний: до 18.6%
Экономика Армении во втором квартале 2025 года выросла на 5.3%. Годовая инфляция составила 3.9%. Политическая процентная ставка Центрального банка Армении оставалась на уровне 6.75%.