2025 թվականի երկրորդ եռամսյակում «Ցե-Կվադրատ Ամպեգա» ընկերության կողմից կառավարվող կենսաթոշակային ֆոնդերը գրանցել են հետևյալ եկամտաբերությունները․
- Կայուն եկամտային ֆոնդ (CQFIX)՝ 1.6%
- Պահպանողական ֆոնդ (CQCON)՝ 3.4%
- Հավասարակշռված ֆոնդ (CQBAL)՝ 4.3%
Եռամսյակի ավարտին ֆոնդերի ընդհանուր ակտիվները կազմել են 595 միլիարդ դրամ, որից 145 միլիարդը ձևավորվել է ներդրումային կառավարման արդյունքում։
Ֆոնդերի ստեղծման պահից միջին տարեկան եկամտաբերությունը կազմել է 8.0%-ից 8.1%, իսկ վերջին հինգ տարիներին՝ 4.9%-ից 6.6%։
Տեղական ներդրումներից առավել բարձր եկամտաբերություն են ապահովել կորպորատիվ պարտատոմսերը և բանկային ավանդները։ Արտասահմանյան պորտֆելում առավել արդյունավետ են եղել բաժնետոմսային ներդրումները։
Դրամի արժևորման հետևանքով արտարժույթով ներդրումները եռամսյակի ընթացքում նվազեցրել են ֆոնդերի եկամտաբերությունը միջինում 0.1%-0.5%-ով։
Ֆոնդերի ակտիվների կառուցվածքը հետևյալն է․
- 64-73%՝ տեղակայված Հայաստանի ֆինանսական շուկայում (պետական և կորպորատիվ պարտատոմսեր, ավանդներ, բաժնետոմսեր, այլընտրանքային ներդրումներ)
- - 27-36%՝ արտասահմանյան բաժնետոմսեր և պարտատոմսեր
Միջազգային շուկաները եռամսյակում եղել են բարձր տատանողական, սակայն փակվել են դրական միտումներով․
- ԱՄՆ-ի բաժնետոմսերի եկամտաբերություն՝ 10.9%
- Զարգացած երկրների բաժնետոմսերի եկամտաբերություն՝ 11.6%
- Խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների եկամտաբերություն՝ մինչև 18.6%
Հայաստանի տնտեսությունը 2025-ի երկրորդ եռամսյակում գրանցել է 5.3% տնտեսական աճ։ Տարվա գնաճը կազմել է 3.9%։ ՀՀ կենտրոնական բանկի քաղաքականության տոկոսադրույքը պահպանվել է 6.75% մակարդակում։

“C-Quadrat Ampega” reports results for the second quarter of 2025
In the second quarter of 2025, the pension funds managed by “C-Quadrat Ampega” recorded the following returns:
• Conservative Income Fund (CQFIX): 1.6%
• Conservative Fund (CQCON): 3.4%
• Balanced Fund (CQBAL): 4.3%
At the end of the quarter, the total assets of the funds amounted to AMD 595 billion, of which AMD 145 billion was generated through investment management.
Since inception, the average annual return of the funds has ranged from 8.0% to 8.1%, while over the past five years it has ranged from 4.9% to 6.6%.
Among local investments, the highest returns came from corporate bonds and bank deposits. In the international portfolio, equity investments were the most effective.
Due to the appreciation of the dram, foreign currency investments reduced fund returns by an average of 0.1%–0.5% during the quarter.
The structure of the funds’ assets was as follows:
• 64–73% invested in Armenia’s financial market (government and corporate bonds, deposits, equities, alternative investments)
• 27–36% in foreign equities and bonds
International markets were highly volatile during the quarter but ended with positive trends:
• U.S. equity return: 10.9%
• Developed markets equity return: 11.6%
• Return on major tech companies' stocks: up to 18.6%
Armenia’s economy grew by 5.3% in the second quarter of 2025. Annual inflation stood at 3.9%. The Central Bank of Armenia’s policy rate remained at 6.75%.