Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիան ներդրում է կատարում տեխնոլոգիական ընկերություններում ներդրումներ իրականացնող վենչուրային կապիտալի Formula VC Fund II-ում /Կոնսերվատիվ կենսաթոշակային ֆոնդից 6 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ Հավասարակշռված ֆոնդից՝ 90 հազար ԱՄՆ դոլար/։
Տեխնոլոգիական ոլորտը Հայաստանի տնտեսության առաջնահերթ ուղղություններից է։ Ներդրման միջոցով երկարաժամկետ կենսաթոշակային խնայողություններն ուղղվում են իրական տնտեսությունում գործունեություն ծավալող ընկերություններին։
Ցե-Կվադրատ Ամպեգայի ներդրումային թիմը իրականացրել է մանրակրկիտ համալիր ուսումնասիրություն՝ ֆոնդը և ֆոնդի կառավարումը գնահատելով մի շարք չափանիշներով։ Ներդրումային որոշումն ընդունվել է ռիսկերի համակողմանի վերլուծությունից և համապատասխանության ստուգումներից հետո։ Դրական որոշման վրա ազդած գործոններից են՝
• Պորտֆելի ռազմավարությունը և կառուցման մոտեցումը, որն ապահովում է տեխնոլոգիական ոլորտում էական դիվերսիֆիկացում
• Թիմի գնահատականը Formula VC Fund I-ի մինչ օրս գրանցած արդյունքների վերաբերյալ
• Կառավարիչ գործընկերների գործառնական փորձը և պորտֆելային ընկերությունների հետ նրանց անմիջական ու ակտիվ աշխատանքը
• Շարունակական կատարելագործման հստակ հանձնառությունը, մասնավորապես՝ ինստիտուցիոնալ չափանիշների և միջազգային լավագույն փորձի ներդրման ուղղությամբ
• Ուղիղ և հետևողական հաղորդակցությունը թե՛ ներդրողների և թե՛ պորտֆելային ընկերությունների հետ
Այս ներդրումը նաև ամրապնդում է կապը Հայաստանի ֆինանսական և տեխնոլոգիական ոլորտների միջև՝ տնտեսության երկու հատվածների, որոնք մինչ այժմ հիմնականում զարգացել են զուգահեռ, այլ ոչ թե փոխկապակցված։
Արման Վարդանյան, Ցե-Կվադրատ Ամպեգայի գլխավոր գործադիր տնօրեն
“Այս ներդրումը կենսաթոշակային ֆոնդերի համար դիվերսիֆիկացման նշանակալի հնարավորություն է՝ երկարաժամկետ ներդրումային հորիզոնում կենսաթոշակային ֆոնդերի մասնակիցների համար լրացուցիչ եկամտաբերության նոր աղբյուր։
Այլընտրանքային ներդրումների միջոցով դիվերսիֆիկացումը համահունչ է ինստիտուցիոնալ պորտֆելների կառավարման համաշխարհային պրակտիկային և բխում է մեր ֆիդուցիար պարտականությունից։ Այս ֆոնդի միջոցով շուրջ 450,000 քաղաքացի, որոնց կենսաթոշակային ակտիվները կառավարվում են C-Quadrat Ampega-ի կողմից, հնարավորություն են ստանում մասնակցելու ռազմավարական նշանակություն ունեցող ոլորտում իրականացվող ներդրումներին։ Սա ևս մեկ կարևոր քայլ է այն ներդրումային նպատակների իրականացման ճանապարհին, որոնք մենք կառավարում ենք նրանց անունից։
Ներդրումը կազմում է կառավարման ներքո գտնվող ակտիվների մոտ 0.3%-ը։ Ծավալը որոշվել է կենսաթոշակային ֆոնդերի համար ընդունելի ռիսկի սահմաններում։ Միևնույն ժամանակ՝ ոլորտի համար այն կարևոր նշանակություն ունի, քանզի երկարաժամկետ, համբերատար կապիտալը երկրում զգալի խթան կարող է հանդիսանալ։”
Կարեն Վարդանյան, Կառավարիչ գործընկեր, Ֆորմուլա ՎիՍի
“Դեռևս 2024թ-ից Ֆորմուլա ՎիՍի առաջին ֆոնդի միակ ինստիտուցիոնալ ներդրողը դառնալով` Ցե-կվադրատ Ամպեգան դարձավ առաջամարտիկ ինչպես ՀՀ այնպես էլ Եվրոպական էկոհամակարգերում կենսաթոշակային ֆոնդերի կողմից վենչուրային ներդրումների գործում:
Այսօր արդեն մենք ներդրումներն անում ենք մեր երկրոր Ֆորմուլա ՎիՍի II ֆոնդից: Հանդիսանալով մեր էկոհամակարգում ամենամեծ վենչուրային ներդրողը մեզ համար շատ կարևոր է շարունակական համագործակցությունը Ցե-Կվադրատ Ամպեգայի հետ:
Մենք համարում ենք այս ներդրումը ռազամավարական Հայաստանի համար: Հայաստանում վերջին զարգացումները արհեստական բանականության շուրջ վկայում են այն մասին, որ ՀՀ-ն անխուսափելիորեն դառնալու է գլոբալ կենտրոններից մեկը, ոչ միայն ԱԲ ենթակառուցվածքների, այլ նաև ստարտափների նախընտրելի ուղղություն դառնալու առումով և այս պարագայում, էլ ավելի ենք կարևորում պետությունում առկա երկարաժամկետ ֆոնդերի, այսպես ասած “երկար փողերի” մասնակցությունը նորարարական տեխնոլոգիական էկոհամակարգում:”
Ցե-Կվադրատ Ամպեգա Ասեթ Մենեջմենթ Արմենիա ընկերությունը կենսաթոշակային և ներդրումային ֆոնդերի կառավարիչ ընկերություն է, որի նպատակը Հայաստանում միջազգային լավագույն փորձին համահունչ ակտիվների կառավարման բարձրակարգ ծառայությունների մատուցումն է։ Ընկերությունը կառավարում է ավելի քան 760 միլիարդ ՀՀ դրամ արժողությամբ կենսաթոշակային և ներդրումային ֆոնդերի ակտիվներ շուրջ 460 հազար մասնակիցների համար։ Ընկերությունը հիմնադրվել է Ավստրիական և Գերմանական ակտիվների կառավարիչ ընկերությունների կողմից։
Ֆորմուլա ՎԻՍԻ-ն վենչուրային ֆոնդ է, որը ներդրումներ է անում վաղ փուլում գտնվող ստարտափներում, աջակցելով ռեսուրսներով, կապերով, մասնագիտական ցանցով և նպաստում է, որ այդ նորարար թիմերը դառնան գլոբալ խաղացողներ իրենց ոլորտներում։

CQ Ampega Asset Management Armenia has committed USD 6 million from its CQ Conservative pension fund and USD 90,000 from its CQ Balanced fund to Formula VC Fund II, a venture capital fund investing in early-stage technology companies. Technology is one of the priority sectors of Armenia’s economy. Through this investment, long-term pension savings are directed to companies operating in the real economy.
CQ Ampega’s Investment Committee conducted comprehensive due diligence, assessing the fund and its General Partners against a range of criteria. The investment decision was made following a comprehensive risk analysis and compliance review. Factors that influenced the positive decision include:
• The strategy of the fund and the portfolio construction approach, which provides meaningful diversification across the technology sector
• The committee’s assessment of Formula VC Fund I results achieved to date
• The general partners’ operating experience and their direct, active engagement with portfolio companies
• A clear commitment to continuous improvement, particularly in adopting institutional standards and international best practices
• Direct and consistent communication with both investors and portfolio companies
This investment also strengthens the link between Armenia’s financial and technology sectors, which until now have largely developed in parallel rather than in an interconnected manner.
Arman Vardanyan, CEO of CQ Ampega Asset Management Armenia
“This investment is a meaningful diversification for the pension funds - a new source of additional return for pension participants over a long term investment horizon.
Diversification through alternative investments is consistent with global institutional portfolio allocation practices and follows from our fiduciary duty. Through this fund, around 450,000 citizens whose pension assets are managed by C-Quadrat Ampega gain participation in the strategic industry sector. This marks another important milestone on the path toward achieving the investment objectives we manage on their behalf.
This investment represents approximately 0.3% of assets under management, which is calibrated at the acceptable risk level for pension funds. Here, the scale works both ways, as its also a significant volume of long-term, patient capital for Armenia’s technology sector.”
Karen Vardanyan, General Partner, Formula VC
Back in 2024, by becoming the sole institutional investor in Formula VC’s first fund, C-Quadrat Ampega became a pioneer in pension fund venture investments both in Armenia and across European ecosystems.
Today, we are already making investments through our second fund, Formula VC Fund II. As the largest venture investor in our ecosystem, continued cooperation with C-Quadrat Ampega is very important to us.
We consider this investment strategic for a sector of strategic importance in Armenia. Recent developments around artificial intelligence indicate that Armenia is inevitably becoming a regional hub not only for AI infrastructure, but also as a preferred destination for startups. In this context, we place even greater importance on the participation of the country’s long-term funds - the so-called “long money” in the innovative technology ecosystem.
About C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia - C-Quadrat Ampega Asset Management Armenia is a pension and investment fund management company committed to providing high-quality asset management services in Armenia in line with international best practices. The company manages more than AMD 760 billion in pension and investment fund assets on behalf of approximately 460,000 participants. The company is founded by Austrian & German asset managers.
About Formula VC - Formula VC is a venture capital fund that invests in early-stage startups and supports them with resources, connections, and access to professional networks, helping innovative teams become global players in their respective industries.