Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը (BSTDB) և IDBank-ը ստորագրել են 10 միլիոն եվրոյի ֆինանսավորման փաթեթ՝ Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) և առևտրի հետ կապված գործունեության աջակցման նպատակով։ Փաթեթը ներառում է 9 միլիոն եվրոյի վարկ՝ ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման համար, ինչպես նաև 1 միլիոն եվրոյի առևտրի ֆինանսավորման կարճաժամկետ վերականգնվող վարկային գիծ։
Գործարքը նշանավորում է BSTDB-ի և IDBank-ի միջև համագործակցության մեկնարկը և արտացոլում հայկական բիզնեսի համար ֆինանսավորման հասանելիության ընդլայնմանն ուղղված կողմերի հանձնառությունը։
Միավորելով ՓՄՁ-ների ֆինանսավորումն ու առևտրի ֆինանսավորման աջակցությունը՝ գործընկերությունը նպատակ ունի նպաստել Հայաստանում մասնավոր հատվածի զարգացմանն ու տնտեսական աճին:
Ֆինանսավորումը հնարավորություն կտա IDBank-ին ընդլայնել հայաստանյան ՓՄՁ-ներին տրամադրվող վարկավորումը և աջակցել ներմուծման ու արտահանման համապատասխան գործարքներին՝ նպաստելով մասնավոր հատվածի զարգացմանն ու անդրսահմանային առևտրին։ ՓՄՁ-ները կարևոր դեր ունեն Հայաստանի տնտեսությունում, իսկ ֆինանսավորման հասանելիության բարելավումը բիզնեսի զարգացման և նոր աշխատատեղերի ստեղծման առանցքային նախապայմաններից է։
«Ֆինանսավորման հասանելիությունը շարունակում է առանցքային նշանակություն ունենալ ՓՄՁ-ների աճի և մրցունակության համար։ Մենք ուրախ ենք ընդլայնել մեր ներկայությունը Հայաստանում՝ համագործակցություն սկսելով IDBank-ի հետ և աջակցելով հայկական բիզնեսներին այնպիսի ֆինանսավորմամբ, որը կխթանի առևտուրը և կնպաստի կայուն տնտեսական գործունեությանը», — նշել է BSTDB-ի նախագահ, դոկտոր Սերհաթ Քյոքսալը:
«IDBank-ը շարունակում է ընդլայնել համագործակցությունը հեղինակավոր միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ, և BSTDB-ի հետ գործընկերությունը համահունչ է հայկական բիզնեսին միջազգային ֆինանսական ռեսուրսների ավելի լայն հասանելիություն ապահովելու մեր ռազմավարական նպատակին։ ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման ծրագիրը կնպաստի հայկական ձեռնարկությունների աճի, շրջանառու միջոցների և ներդրումային կարիքների ֆինանսավորմանը, իսկ առևտրի ֆինանսավորման գործիքը կընդլայնի IDBank-ի հնարավորությունները՝ աջակցելու կորպորատիվ հաճախորդների ներմուծման և արտահանման գործարքներին։ Ընդհանուր առմամբ, համագործակցությունը համապատասխանում է IDBank-ի հաճախորդակենտրոն մոտեցմանը և իրական տնտեսության ու միջազգային առևտրի զարգացմանն աջակցելու մեր առաքելությանը», — նշել է IDBank-ի վարչության նախագահ Մհեր Աբրահամյանը։
ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման ծրագիրը հայկական ընկերություններին կտրամադրի միջնաժամկետ ֆինանսավորում՝ աջակցելով ներդրումներին, արդիականացման ծրագրերին և շրջանառու միջոցների կարիքներին տնտեսության արտադրողական ոլորտներում։ Առևտրի ֆինանսավորման գործիքը կօգնի ընկերություններին ապահովել առևտրային հոսքերի շարունակականությունը և ամրապնդել իրենց հասանելիությունը տարածաշրջանային և միջազգային շուկաներին։
IDBank-ը Հայաստանում գործող առևտրային բանկ է, որը ֆիզիկական անձանց, ՓՄՁ-ներին և կորպորատիվ հաճախորդներին տրամադրում է ֆինանսական ծառայությունների լայն շրջանակ։ Բանկը հատուկ ուշադրություն է դարձնում թվային բանկինգի, վճարային լուծումների և նորարարական ֆինանսական ծառայությունների զարգացմանը և գործում է ID Group էկոհամակարգի շրջանակում։
Սևծովյան առևտրի և զարգացման բանկը (BSTDB) միջազգային ֆինանսական կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է Ալբանիայի, Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բուլղարիայի, Վրաստանի, Հունաստանի, Մոլդովայի, Ռումինիայի, Ռուսաստանի, Թուրքիայի և Ուկրաինայի կողմից։ BSTDB գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Սալոնիկում (Հունաստան)։ BSTDB-ն աջակցում է տնտեսական զարգացմանը և տարածաշրջանային համագործակցությանը` տրամադրելով վարկեր, վարկային գծեր, կապիտալ և երաշխիքներ իր անդամ երկրների պետական և մասնավոր հատվածների նախագծերի ու առևտրի ֆինանսավորման համար: Բանկի կանոնադրական կապիտալը կազմում է 3,45 միլիարդ եվրո։ BSTDB-ի մասին լրացուցիչ տեղեկություններ հասանելի են www.bstdb.org կայքում։

Черноморский банк торговли и развития (BSTDB) и IDBank подписали пакет финансирования на сумму 10 млн евро для поддержки малого и среднего предпринимательства (МСП) и торговой деятельности в Армении. Пакет включает кредит в размере 9 млн евро для финансирования МСП, а также краткосрочную возобновляемую кредитную линию торгового финансирования на сумму 1 млн евро.
Сделка знаменует начало сотрудничества между BSTDB и IDBank и отражает обоюдную приверженность сторон расширению доступа к финансовым средствам для армянского бизнеса. Сочетая финансирование МСП и поддержку торгового финансирования, партнерство направлено на содействие развитию частного сектора и экономическому росту Армении.
Финансирование позволит IDBank расширить кредитование армянских МСП и поддержать соответствующие импортные и экспортные операции, способствуя развитию частного сектора и трансграничной торговли. МСП играют важную роль в экономике Армении, а улучшение доступа к финансовым ресурсам является одним из ключевых факторов развития бизнеса и создания новых рабочих мест.
«Доступ к финансированию остается важнейшим условием для роста и конкурентоспособности МСП. Мы рады расширить наше присутствие в Армении, начав сотрудничество с IDBank, и поддержать армянский бизнес посредством финансирования, которое будет способствовать инвестициям, содействовать торговле и устойчивой экономической деятельности», — отметил президент BSTDB доктор Серхат Кёксал.
«IDBank продолжает расширять сотрудничество с авторитетными международными финансовыми институтами, и партнерство с BSTDB соответствует нашей стратегической цели по предоставлению армянскому бизнесу более широкого доступа к международным финансовым ресурсам. Программа финансирования МСП будет способствовать финансированию роста бизнеса, оборотного капитала и инвестиционных потребностей армянских предприятий, в то время как инструмент торгового финансирования расширит возможности IDBank-а по поддержке импортных и экспортных операций корпоративных клиентов. В целом, это сотрудничество соответствует клиентоориентированному подходу IDBank и нашей миссии по поддержке реального сектора экономики и развитию международной торговли», — подчеркнул Председатель Правления IDBank Мгер Абрамян.
Программа финансирования МСП предоставит армянским компаниям среднесрочное финансирование для поддержки инвестиций, программ модернизации и потребностей в оборотном капитале в производственных секторах экономики. Инструмент торгового финансирования поможет компаниям обеспечить непрерывность торговых потоков и расширить их доступ доступ к региональным и международным рынкам.
IDBank — коммерческий банк, действующий в Армении и предоставляющий широкий спектр финансовых услуг физическим лицам, МСП и корпоративным клиентам. Банк уделяет особое внимание развитию цифрового банкинга, платежных решений и инновационных финансовых услуг, осуществляя свою деятельность в рамках экосистемы ID Group.
Черноморский банк торговли и развития (BSTDB) — международная финансовая организация, учрежденная Албанией, Арменией, Азербайджаном, Болгарией, Грузией, Грецией, Молдовой, Румынией, Россией, Турцией и Украиной. Штаб-квартира BSTDB расположена в городе Салоники (Греция). BSTDB содействует экономическому развитию и региональному сотрудничеству, предоставляя кредиты, кредитные линии, капитал и гарантии для финансирования проектов и торговых операций государственного и частного секторов в странах-членах банка. Уставный капитал банка составляет 3,45 млрд евро. Дополнительная информация о BSTDB доступна на сайте www.bstdb.org.