Բրազիլիայի խորհրդարանի պատգամավորների պալատը (ստորին պալատ) հավանություն է տվել Սահմանադրության փոփոխության նախագծին, որով նախատեսվում է երկրում սահմանել 40-ժամյա աշխատանքային շաբաթ՝ պահպանելով հնգօրյա աշխատանքային ռեժիմը։ Այս մասին հաղորդում է Associated Press (AP) լրատվական գործակալությունը։
Կարգավորման էությունը և սոցիալական ազդեցությունը Նախաձեռնությանը պաշտոնապես աջակցել է երկրի նախագահ Լուիս Ինասիու Լուլա դա Սիլվան։ Օրենսդրական փոփոխությունը չեղարկում է ներկայումս գործող վեցերորդ աշխատանքային օրը և սահմանում շաբաթական երկու անընդմեջ հանգստյան օր։ Ըստ նախնական հաշվարկների՝ բարեփոխումը երաշխավորում է աշխատավարձի ներկայիս մակարդակի պահպանումը առնվազն 37 միլիոն աշխատողի համար։
Ներկայումս Բրազիլիայի օրենսդրությամբ աշխատանքային շաբաթը կազմում է 44 ժամ, որը ներառում է հինգ ութժամյա հերթափոխ և չորս ժամ աշխատանք՝ շաբաթվա վեցերորդ օրը։
Ստորին պալատում կառավարության ներկայացուցիչ, պատգամավոր Պաուլու Պիմենտայի հայտարարության համաձայն՝ այս փոփոխությունն ուղղված է շաբաթական վեց օր զբաղվածություն ունեցող ցածր վարձատրվող աշխատողների համար աշխատանքային արդար պայմանների ապահովմանը։
Անցումային շրջանը և տարածաշրջանային միտումները Գործարար շրջանակների դիմադրությունը հաշվի առնելով՝ օրինագծով սահմանվել է 14-ամսյա անցումային շրջան ձեռնարկությունների հարմարվողականության համար, թեև գործատուների միությունները պահանջում էին ավելի երկար ժամկետներ։ Փաստաթուղթն արդեն ուղարկվել է Սենատ (վերին պալատ), որտեղ քննարկման հստակ ժամկետները դեռևս նշանակված չեն։
Աշխատանքային ժամերի կրճատման այս քաղաքականությունը համապատասխանում է Լատինական Ամերիկայի տարածաշրջանային ընդհանուր տենդենցին։ Ավելի վաղ Մեքսիկան հավանություն էր տվել աշխատանքային նորմայի աստիճանական նվազեցմանը մինչև 40 ժամ՝ մինչև 2030 թվականը, իսկ Չիլին համապատասխան օրենքն ընդունել էր դեռևս 2023 թվականին։

Палата депутатов парламента Бразилии одобрила проект изменения Конституции, который предполагает установление 40-часовой рабочей недели в стране при сохранении пятидневного рабочего графика. Об этом сообщает информационное агентство Associated Press (AP).
Суть регулирования и социальное воздействие Инициативу официально поддержал президент страны Луис Инасиу Лула да Силва. Законодательные изменения отменяют действующий шестой рабочий день и устанавливают два непрерывных выходных дня в неделю. По предварительным расчетам, реформа гарантирует сохранение текущего уровня зарплаты для как минимум 37 миллионов работников.
В настоящее время согласно законодательству Бразилии рабочая неделя составляет 44 часа, включая пять восьмичасовых смен и четыре часа работы в шестой день недели.
По словам представителя правительства в нижней палате, депутата Пауло Пименту, это изменение направлено на обеспечение справедливых условий труда для низкооплачиваемых работников, занятых шесть дней в неделю.
Переходный период и региональные тенденции Учитывая сопротивление со стороны бизнес-сообществ, законопроектом установлен 14-месячный переходный период для адаптации предприятий, хотя объединения работодателей требовали более длительных сроков. Документ уже отправлен в Сенат, где сроки обсуждения еще не назначены.
Политика сокращения рабочего времени соответствует общим региональным тенденциям Латинской Америки. Ранее Мексика одобрила поэтапное сокращение рабочей нормы до 40 часов к 2030 году, а Чили приняла соответствующий закон еще в 2023 году.