Evocabank-ը Moody’s Ratings-ի կողմից ստացել է Ba3 երկարաժամկետ տեղական արժույթով և արտարժույթով ավանդների և թողարկողի վարկանիշներ, որոնք գտնվում են Հայաստանի Հանրապետության (Ba3 positive) սուվերեն վարկանիշի նույն մակարդակում։
Moody’s-ի գնահատմամբ՝ Evocabank-ի Ba3 վարկունակության բազային գնահատականը (Baseline Credit Assessment, BCA) արտացոլում է Բանկի կապիտալի ամուր բուֆերը, կայուն շահութաբերությունը և ֆինանսավորման դիվերսիֆիկացված բազան։
Moody’s-ը նաև ընդգծում է Evocabank-ի վարկային պորտֆելի դիվերսիֆիկացված կառուցվածքը՝ կորպորատիվ, փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) և մանրածախ վարկավորման հատվածներում, ինչպես նաև Բանկի կենտրոնացումը գրավով ապահովված վարկավորման վրա։
Բանկի ֆինանսավորման բազան ևս գնահատվել է որպես դիվերսիֆիկացված՝ պայմանավորված ձևավորված հաճախորդային բազայով և միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ երկարամյա համագործակցությամբ։
Moody’s-ի կողմից շնորհված վարկանիշները կարևոր ձեռքբերում են Evocabank-ի համար՝ ամրապնդելով Բանկի ճանաչելիությունը և նպաստելով միջազգային ֆինանսական հաստատությունների ու ներդրողների հետ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը։

Ba3 Rating from Moody’s for Evocabank
Evocabank has received a Ba3 rating with a positive outlook from Moody’s, which is at the same level as Armenia’s sovereign rating.
Evocabank has received a Ba3 long-term local and foreign currency deposit and issuer ratings from Moody’s Ratings, which are at the same level (Ba3 positive) as the sovereign rating of the Republic of Armenia.
According to Moody’s, Evocabank’s Ba3 Baseline Credit Assessment (BCA) reflects the Bank’s strong capital buffer, solid profitability, and diversified funding base.
Moody’s also highlights the diversified structure of Evocabank’s loan portfolio across the corporate, small and medium-sized enterprise (SME), and retail segments, as well as the Bank’s focus on secured lending.
The Bank’s funding base was also assessed as diversified, supported by its established customer base and long-standing relationships with international financial institutions.
The ratings assigned by Moody’s represent an important milestone for Evocabank, strengthening the Bank’s recognition and supporting the further development of its relationships with international financial institutions and investors.