Ավստրալիայի բնակչության պաշտոնական թվաքանակը հատել է 28 միլիոնի սահմանագիծը։ Այս մասին վկայում են Ավստրալիայի վիճակագրության բյուրոյի (ABS) հրապարակած վերջին տվյալները։
Գերատեսչության հաշվարկներով՝ այս խորհրդանշական շեմը հաղթահարվել է ընթացիկ տարվա հունիսի 2-ի առավոտյան։ Ժողովրդագրական ընթացիկ տեմպերի համաձայն՝ երկրի բնակչությունը միջին հաշվով ավելանում է մեկ հոգով՝ յուրաքանչյուր 75 վայրկյանը մեկ։
Ժողովրդագրական տեմպերի պատկերը
Ավստրալիայի վիճակագրության բյուրոն ներկայացրել է բնական հավելաճի և միգրացիոն հոսքերի հաճախականության հետևյալ ցուցանիշները.
Ծնելիություն. Յուրաքանչյուր 2 րոպե 16 վայրկյանը մեկ ծնվում է մեկ երեխա:
Ներգաղթ. Յուրաքանչյուր 59 վայրկյանը մեկ երկիր է ժամանում նոր մշտական բնակիչ:
Արտագաղթ. Մոտավորապես յուրաքանչյուր 2 րոպե 35 վայրկյանը մեկ մեկ հոգի մեկնում է արտերկիր՝ մշտական բնակության:
Աճի դինամիկան և հիմնական դրայվերները
2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ Ավստրալիայի բնակչությունը կազմել է 27,7 միլիոն մարդ։ Մեկ տարվա կտրվածքով ցուցանիշն աճել է 423,6 հազարով։ Վիճակագիրները փաստում են, որ հավելաճի հիմնական և առանցքային աղբյուրը շարունակում է մնալ զուտ արտաքին միգրացիան:
Հարկ է նշել, որ Ավստրալիան 27 միլիոնի սահմանագիծը հատել էր 2024 թվականին: Ժողովրդագիրների կանխատեսումների համաձայն՝ ընթացիկ միտումների պահպանման պարագայում հաջորդ տասնամյակի սկզբին (2030-ականների սկիզբ) երկրի բնակչությունը կարող է հասնել 30 միլիոնի:

The official population count of Australia has crossed the 28 million mark. This is evidenced by the latest data published by the Australian Bureau of Statistics (ABS).
According to the agency's calculations, this symbolic threshold was surpassed on the morning of June 2 of the current year. Based on current demographic trends, the country's population is increasing on average by one person every 75 seconds.
Demographic trends overview
The Australian Bureau of Statistics has presented the following indicators of the frequency of natural increase and migration flows:
Birth rate. One baby is born every 2 minutes and 16 seconds:
Immigration. A new permanent resident arrives in the country every 59 seconds:
Emigration. Approximately one person leaves for permanent residence abroad every 2 minutes and 35 seconds:
Growth dynamics and main drivers
As of September 30, 2025, Australia's population will be 27.7 million people. Over the course of a year, the figure has increased by 423.6 thousand. Statisticians note that the main and key source of growth continues to be net overseas migration:
It should be noted that Australia crossed the 27 million mark in 2024. According to demographers' forecasts, if current trends continue, by the beginning of the next decade (early 2030s), the country's population could reach 30 million: