2025-ի հունվար-հունիսին ներմուծման ծավալները կազմել են 5․91 մլրդ դոլար
ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2025 թ. հունվար–հունիսին Հայաստանի ներմուծման ծավալները կազմել են 5.91 մլրդ դոլար։ Սա նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 38.63%-ով կամ 3.7 մլրդ դոլարով։
Ներմուծման ամենամեծ ծավալները շարունակում են արձանագրվել Ռուսաստանի ուղղությամբ։ Այդ ժամանակահատվածում Ռուսաստանից ներմուծման ծավալները նվազել են 65.53%-ով կամ 4.1 մլրդ դոլարով և կազմել 2.14 մլրդ դոլար։ Ռուսաստանյան ուղղությանը բաժին է ընկնում ներմուծման ընդհանուր ծավալի 36.14%-ը։
Միջազգային
ԱՄՆ-ը կասեցրել է օտարերկրյա բեռնատար վարորդների աշխատանքային վիզաների տրամադրումը
ԱՄՆ իշխանությունները դադարեցրել են աշխատանքային վիզաների տրամադրումը օտարերկրացիներին, որոնք մտադիր են աշխատել որպես հեռահար և առևտրային բեռնատարների վարորդներ։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն՝ ընդգծելով, որ նրանց գործունեությունը կարող է վտանգի տակ դնել ամերիկացի քաղաքացիների կյանքը։
Մեծ Բրիտանիան պատժամիջոցներ է սահմանել իրանցի նավթային մագնատի և չորս ընկերությունների նկատմամբ
Մեծ Բրիտանիան Իրանի դեմ սահմանել է պատժամիջոցներ՝ թիրախավորելով իրանցի նավթային մագնատ Մոհամմադ Հոսեյն Շամհանիին, ինչպես նաև նավագնացության, նավթաքիմիական ու ֆինանսական ոլորտներում գործող չորս ընկերությունների։ Պատժամիջոցները ներառում են ակտիվների սառեցում՝ նշելով, որ նրանք աջակցում են Թեհրանի արտասահմանյան գործունեությանը։
ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ը ստորագրել են առևտրային «Շրջանակային համաձայնագիր»
Միացյալ Նահանգները և Եվրամիությունը կնքել են նոր առևտրային համաձայնագիր։ ԱՄՆ-ը ԵՄ ապրանքների մեծ մասի համար սահմանելու է 15% սակագին, այդ թվում՝ դեղագործական և կիսահաղորդչային արտադրանքի վրա։ Միևնույն ժամանակ կպահպանվի ԵՄ ավտոմեքենաների նկատմամբ գործող 27.5% սակագինը, մինչև ԱՄՆ-ում ընդունվեն համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններ։
Ի պատասխան՝ ԵՄ-ն արտոնյալ մուտք կապահովի ամերիկյան ծովամթերքի և ոչ հիմնական գյուղատնտեսական արտադրանքի համար և միաժամանակ կավելացնի ԱՄՆ-ից ռազմական և պաշտպանական սարքավորումների գնումները։
Հետաքրքիր
Ֆրանսիայում EuroMillions վիճակախաղի մասնակիցը շահել է ռեկորդային ջեքփոթ
Ֆրանսիացի մասնակիցը հաղթել է 210 մլն եվրոյի չափով ջեքփոթ, ինչը երկրի համար ռեկորդային գումար է և EuroMillions-ի կանոններով թույլատրելի առավելագույն շահումը։ Հաղթողը ճիշտ կանխատեսել է բոլոր յոթ թվերը՝ ներառյալ երկու «աստղային» համարները։

In January-June 2025, the import volume amounted to $5.91 billion
According to the Statistical Committee of the Republic of Armenia, in January-June 2025, the import volume of Armenia amounted to $5.91 billion. This is a decrease of 38.63% or $3.7 billion compared to the previous year.
The largest import volumes continue to be recorded in the direction of Russia. During this period, the import volume from Russia decreased by 65.53% or $4.1 billion and amounted to $2.14 billion. The Russian direction accounts for 36.14% of the total import volume.
International
The US has suspended the issuance of work visas for foreign truck drivers
US authorities have suspended the issuance of work visas to foreigners intending to work as long-haul and commercial truck drivers. This was announced by US Secretary of State Marco Rubio, emphasizing that their activities could endanger the lives of American citizens.
The UK has imposed sanctions on an Iranian oil magnate and four companies
The UK has imposed sanctions against Iran, targeting Iranian oil magnate Mohammad Hossein Shahbani, as well as four companies operating in the shipping, petrochemical, and financial sectors. The sanctions include asset freezes, stating that they support Tehran's foreign activities.
The US and EU have signed a trade "Framework Agreement"
The United States and the European Union have concluded a new trade agreement. The US will impose a 15% tariff on most EU goods, including pharmaceuticals and semiconductors. At the same time, the existing 27.5% tariff on EU cars will remain in place until relevant legislative changes are adopted in the US.
In response, the EU will provide preferential access for American seafood and non-essential agricultural products while simultaneously increasing purchases of military and defense equipment from the US.
Interesting
A participant in the EuroMillions lottery in France has won a record jackpot
A French participant has won a jackpot of €210 million, which is a record amount for the country and the maximum allowable win according to EuroMillions rules. The winner correctly predicted all seven numbers, including two "star" numbers.