2025-ի հունվար-հունիսին ներմուծման ծավալները կազմել են 5․91 մլրդ դոլար
ՀՀ Վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով՝ 2025 թ. հունվար–հունիսին Հայաստանի ներմուծման ծավալները կազմել են 5.91 մլրդ դոլար։ Սա նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 38.63%-ով կամ 3.7 մլրդ դոլարով։
Ներմուծման ամենամեծ ծավալները շարունակում են արձանագրվել Ռուսաստանի ուղղությամբ։ Այդ ժամանակահատվածում Ռուսաստանից ներմուծման ծավալները նվազել են 65.53%-ով կամ 4.1 մլրդ դոլարով և կազմել 2.14 մլրդ դոլար։ Ռուսաստանյան ուղղությանը բաժին է ընկնում ներմուծման ընդհանուր ծավալի 36.14%-ը։
Միջազգային
ԱՄՆ-ը կասեցրել է օտարերկրյա բեռնատար վարորդների աշխատանքային վիզաների տրամադրումը
ԱՄՆ իշխանությունները դադարեցրել են աշխատանքային վիզաների տրամադրումը օտարերկրացիներին, որոնք մտադիր են աշխատել որպես հեռահար և առևտրային բեռնատարների վարորդներ։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն՝ ընդգծելով, որ նրանց գործունեությունը կարող է վտանգի տակ դնել ամերիկացի քաղաքացիների կյանքը։
Մեծ Բրիտանիան պատժամիջոցներ է սահմանել իրանցի նավթային մագնատի և չորս ընկերությունների նկատմամբ
Մեծ Բրիտանիան Իրանի դեմ սահմանել է պատժամիջոցներ՝ թիրախավորելով իրանցի նավթային մագնատ Մոհամմադ Հոսեյն Շամհանիին, ինչպես նաև նավագնացության, նավթաքիմիական ու ֆինանսական ոլորտներում գործող չորս ընկերությունների։ Պատժամիջոցները ներառում են ակտիվների սառեցում՝ նշելով, որ նրանք աջակցում են Թեհրանի արտասահմանյան գործունեությանը։
ԱՄՆ-ը և ԵՄ-ը ստորագրել են առևտրային «Շրջանակային համաձայնագիր»
Միացյալ Նահանգները և Եվրամիությունը կնքել են նոր առևտրային համաձայնագիր։ ԱՄՆ-ը ԵՄ ապրանքների մեծ մասի համար սահմանելու է 15% սակագին, այդ թվում՝ դեղագործական և կիսահաղորդչային արտադրանքի վրա։ Միևնույն ժամանակ կպահպանվի ԵՄ ավտոմեքենաների նկատմամբ գործող 27.5% սակագինը, մինչև ԱՄՆ-ում ընդունվեն համապատասխան օրենսդրական փոփոխություններ։
Ի պատասխան՝ ԵՄ-ն արտոնյալ մուտք կապահովի ամերիկյան ծովամթերքի և ոչ հիմնական գյուղատնտեսական արտադրանքի համար և միաժամանակ կավելացնի ԱՄՆ-ից ռազմական և պաշտպանական սարքավորումների գնումները։
Հետաքրքիր
Ֆրանսիայում EuroMillions վիճակախաղի մասնակիցը շահել է ռեկորդային ջեքփոթ
Ֆրանսիացի մասնակիցը հաղթել է 210 մլն եվրոյի չափով ջեքփոթ, ինչը երկրի համար ռեկորդային գումար է և EuroMillions-ի կանոններով թույլատրելի առավելագույն շահումը։ Հաղթողը ճիշտ կանխատեսել է բոլոր յոթ թվերը՝ ներառյալ երկու «աստղային» համարները։

Объемы импорта в январе-июне 2025 года составили 5,91 млрд долларов
Согласно данным Национального статистического комитета РА, в январе–июне 2025 года объемы импорта в Армении составили 5,91 млрд долларов. Это на 38,63% меньше, чем в прошлом году, или на 3,7 млрд долларов.
Наибольшие объемы импорта продолжают фиксироваться в направлении России. В этот период объемы импорта из России снизились на 65,53% или на 4,1 млрд долларов и составили 2,14 млрд долларов. На российское направление приходится 36,14% общего объема импорта.
Международный
США приостановили выдачу рабочих виз иностранным водителям грузовиков
Власти США приостановили выдачу рабочих виз иностранцам, которые намерены работать в качестве дальнобойщиков и коммерческих водителей грузовиков. Об этом заявил государственный секретарь США Марко Рубио, подчеркнув, что их деятельность может поставить под угрозу жизнь американских граждан.
Великобритания ввела санкции против иранского нефтяного магната и четырех компаний
Великобритания ввела санкции против Ирана, нацелившись на иранского нефтяного магната Мохаммада Хосейна Шамхани, а также на четыре компании, действующие в области судоходства, нефтехимии и финансов. Санкции включают заморозку активов, указывая на то, что они поддерживают зарубежную деятельность Тегерана.
США и ЕС подписали торговое «Рамочное соглашение»
Соединенные Штаты и Европейский Союз заключили новое торговое соглашение. США установят 15% тариф на большую часть товаров ЕС, включая фармацевтическую и полупроводниковую продукцию. В то же время сохранится действующий 27,5% тариф на автомобили ЕС до тех пор, пока в США не будут приняты соответствующие законодательные изменения.
В ответ ЕС обеспечит льготный доступ для американских морепродуктов и неосновной сельскохозяйственной продукции и одновременно увеличит закупки военной и оборонной техники из США.
Интересное
Участник EuroMillions во Франции выиграл рекордный джекпот
Французский участник выиграл джекпот в размере 210 млн евро, что является рекордной суммой для страны и максимальным выигрышем, разрешенным правилами EuroMillions. Победитель правильно предсказал все семь чисел, включая два «звездных» числа.