Իրանի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը հանգեցրել է Հայաստանի օդային տարածքով տարանցիկ թռիչքների և դրանցից ստացվող եկամուտների զգալի աճի։ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը (ՏԿԵՆ)՝ ի պատասխան Sputnik Արմենիայի հարցման, ներկայացրել է «Հայաէրոնավիգացիա» ՓԲԸ-ի ուշագրավ տվյալները։
Թռիչքների դինամիկան և ֆինանսական ցուցանիշները Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ մարտի 1-ից ապրիլի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի օդային տարածքով տարանցիկ թռիչքները հունվար-փետրվարի համեմատ աճել են օրական միջինը 43 թռիչքով։
Այս ակտիվացումը դրական է անդրադարձել աերոնավիգացիոն սպասարկման օրական հասույթի վրա, որն ավելացել է ավելի քան 1,120 եվրոյով.
2026թ. հունվար. Միջին օրական հասույթը կազմել է 29,253.30 եվրո։
2026թ. մարտ. Միջին օրական հասույթը հասել է 30,374.04 եվրոյի։
Գերատեսչությունից հայտնում են, որ ապրիլ ամսվա ամբողջական տվյալները կամփոփվեն և կհաշվարկվեն մայիսի երկրորդ կեսին, ինչը թույլ կտա ավելի հստակ գնահատել օդային միջանցքների ծանրաբեռնվածության տևականությունը։

Созданная вокруг Ирана военно-политическая ситуация привела к значительному увеличению транзитных рейсов через воздушное пространство Армении и доходов от них. Министерство территориального управления и инфраструктур Армении (ТКЕ) в ответ на запрос Sputnik Армения представило интересные данные компании «Армавиация».
Динамика рейсов и финансовые показатели Согласно официальным данным, с 1 марта по 20 апреля транзитные рейсы через воздушное пространство Армении увеличились в среднем на 43 рейса в день по сравнению с январем-февралем.
Эта активизация положительно сказалась на ежедневных доходах от аэронавигационного обслуживания, которые увеличились более чем на 1,120 евро.
Январь 2026 года. Средний ежедневный доход составил 29,253.30 евро.
Март 2026 года. Средний ежедневный доход достиг 30,374.04 евро.
В ведомстве сообщают, что полные данные за апрель будут подведены и рассчитаны во второй половине мая, что позволит более точно оценить длительность нагрузки воздушных коридоров.