Իրանի շուրջ ստեղծված ռազմաքաղաքական իրավիճակը հանգեցրել է Հայաստանի օդային տարածքով տարանցիկ թռիչքների և դրանցից ստացվող եկամուտների զգալի աճի։ ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունը (ՏԿԵՆ)՝ ի պատասխան Sputnik Արմենիայի հարցման, ներկայացրել է «Հայաէրոնավիգացիա» ՓԲԸ-ի ուշագրավ տվյալները։
Թռիչքների դինամիկան և ֆինանսական ցուցանիշները Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ մարտի 1-ից ապրիլի 20-ն ընկած ժամանակահատվածում Հայաստանի օդային տարածքով տարանցիկ թռիչքները հունվար-փետրվարի համեմատ աճել են օրական միջինը 43 թռիչքով։
Այս ակտիվացումը դրական է անդրադարձել աերոնավիգացիոն սպասարկման օրական հասույթի վրա, որն ավելացել է ավելի քան 1,120 եվրոյով.
2026թ. հունվար. Միջին օրական հասույթը կազմել է 29,253.30 եվրո։
2026թ. մարտ. Միջին օրական հասույթը հասել է 30,374.04 եվրոյի։
Գերատեսչությունից հայտնում են, որ ապրիլ ամսվա ամբողջական տվյալները կամփոփվեն և կհաշվարկվեն մայիսի երկրորդ կեսին, ինչը թույլ կտա ավելի հստակ գնահատել օդային միջանցքների ծանրաբեռնվածության տևականությունը։

The military-political situation created around Iran has led to a significant increase in transit flights through Armenia's airspace and the revenues derived from them. The Ministry of Territorial Administration and Infrastructure of Armenia (TCAI), in response to a request from Sputnik Armenia, presented interesting data from the company "HayAeronavigatsia".
Flight dynamics and financial indicators According to official data, from March 1 to April 20, transit flights through Armenia's airspace increased by an average of 43 flights per day compared to January-February.
This activation has positively impacted the daily revenue from aeronautical services, which has increased by more than 1,120 euros.
January 2026. The average daily revenue amounted to 29,253.30 euros.
March 2026. The average daily revenue reached 30,374.04 euros.
The department reports that the complete data for April will be summarized and calculated in the second half of May, which will allow for a more accurate assessment of the duration of the air corridor load.