ԱՄՆ կառավարությունը Քենիայի տարածքում սկսել է մասնագիտացված կարանտինային և բժշկական կենտրոնի կառուցումը: Այն նախատեսված է Աֆրիկայում Էբոլա վիրուսով վարակված կամ վարակման բարձր ռիսկի գոտում գտնվող ԱՄՆ քաղաքացիների, առաջին հերթին՝ բուժաշխատողների և մարդասիրական առաքելությունների անդամների համար։ Այս մասին հայտնել են Սպիտակ տան պաշտոնական ներկայացուցիչները։
Լոգիստիկ հիմնավորումը
Ըստ ԱՄՆ իշխանությունների պաշտոնական պարզաբանման՝ տարածաշրջանային կենտրոնի հիմնումը պայմանավորված է երկարատև տրանսատլանտյան թռիչքների ժամանակ վարակի տարածման ռիսկերի նվազեցմամբ: Կենտրոնը հնարավորություն կտա ապահովել վարակվածների անհապաղ մեկուսացումն ու ինտենսիվ թերապիայի տրամադրումը անմիջապես Աֆրիկա մայրցամաքում՝ բռնկման օջախին մոտ: Հիվանդների հետագա տարհանման (էվակուացիայի) նպատակահարմարությունը դեպի Միացյալ Նահանգներ կորոշվի անհատական կարգով՝ ելնելով բժշկական ցուցումներից:
Ռազմավարական ռիսկերը և փորձագիտական քննադատությունը
Առողջապահության ոլորտի մի շարք միջազգային փորձագետներ արդեն հանդես են եկել այս որոշման քննադատությամբ՝ մատնանշելով երկու հիմնական հետևանք.
Կամավորների ներգրավվածության անկում. Նախկինում Աֆրիկայում համաճարակների դեմ պայքարող ամերիկացի մասնագետները գործում էին այն երաշխիքով, որ վարակման դեպքում անհապաղ կտեղափոխվեն ԱՄՆ բարձրակարգ կլինիկաներ: Տարածաշրջանային կարանտինի անցումը կարող է նվազեցնել կամավոր բժիշկների հոսքը աղետի գոտիներ:
Իրավական և էթիկական խնդիրներ. Քաղաքացիների՝ հայրենիք վերադառնալու իրավունքի ժամանակավոր սահմանափակումը պետության կողմից առաջացնում է իրավական քննարկումներ Սպիտակ տան ներքին քաղաքականության օրակարգում:
Այսպիսով, կենտրոնը դիտարկվում է որպես արագ արձագանքման կառույց, սակայն դրա գործարկումը փոխում է ԱՄՆ-ի՝ արտակարգ իրավիճակներում քաղաքացիների տարհանման ավանդական մեթոդաբանությունը:

The US government has begun construction of a specialized quarantine and medical center in Kenya. It is intended for US citizens in areas at high risk of infection with the Ebola virus in Africa, primarily for healthcare workers and members of humanitarian missions. This was reported by official representatives of the White House.
Logistical justification
According to an official explanation from US authorities, the establishment of the regional center is aimed at reducing the risks of infection spread during long transatlantic flights. The center will enable immediate isolation of the infected and provision of intensive therapy directly on the African continent, close to the outbreak site. The feasibility of further evacuation of patients to the United States will be determined on an individual basis, based on medical indications:
Strategic risks and expert criticism
A number of international health experts have already criticized this decision, pointing to two main consequences:
Decrease in volunteer involvement. Previously, American specialists combating epidemics in Africa operated with the guarantee of immediate transport to high-class clinics in the US in case of infection. The transition to regional quarantine may reduce the flow of volunteer doctors to disaster areas:
Legal and ethical issues. The temporary restriction of citizens' right to return to their homeland by the state raises legal discussions on the agenda of the White House's domestic policy:
Thus, the center is viewed as a rapid response structure, but its launch changes the traditional methodology of evacuating US citizens in emergencies.