ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը մշակում է իրավական մեխանիզմ, որով նախատեսվում է արգելել «ապաստարան քաղաքների» (Sanctuary Cities) տարածքում գործող օդանավակայաններին սպասարկել միջազգային չվերթեր: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարար Մարքվեյն Մալինը։
Նախագծի էությունը և գործիքակազմը Սահմանափակումները կիրառվելու են այն քաղաքների և շրջանների նկատմամբ, որոնց տեղական իշխանությունները հրաժարվում են համագործակցել դաշնային կառավարության հետ անօրինական ներգաղթի դեմ պայքարի և արտաքսման գործընթացներում։ Նախարար Մալինի պարզաբանմամբ՝ որոշ տեղական վարչակազմեր խոչընդոտում են անօրինական ներգաղթյալների շարքերում գտնվող վտանգավոր հանցագործների ձերբակալությանը:
Որպես հակազդման գործիք՝ ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարությանը ենթակա Մաքսային և սահմանային պաշտպանության ծառայության (CBP) աշխատակիցները կարող են դադարեցնել սահմանային ու մաքսային ստուգումները թիրախային օդանավակայաններում։ Առանց դաշնային այս ստուգումների իրականացման, ըստ ամերիկյան օրենսդրության, միջազգային թռիչքների սպասարկումը դառնում է անհնար։
Ազդեցության գոտին Միացյալ Նահանգներում ներկայումս հաշվվում են մի քանի հարյուր «ապաստարան քաղաքներ» և շրջաններ, որոնք ունեն սեփական իրավական կարգավորումները դաշնային ներգաղթային մարմինների հետ փոխգործակցության հարցում։ Այս ցանկի խոշորագույն կենտրոններից են Նյու Յորքը, Լոս Անջելեսը, Չիկագոն, Ֆիլադելֆիան, Սան Ֆրանցիսկոն, Սիեթլը և Դենվերը, որոնց օդանավակայանները հանդիսանում են միջազգային խոշորագույն տրանսպորտային հանգույցներ (Hubs):

Администрация президента США Дональда Трампа разрабатывает правовой механизм, который предполагает запретить аэропортам, расположенным в "городах-убежищах" (Sanctuary Cities), обслуживать международные рейсы. Об этом заявил министр внутренней безопасности США Марквейн Малина.
Суть проекта и инструментарий Ограничения будут применяться к тем городам и округам, местные власти которых отказываются сотрудничать с федеральным правительством в борьбе с незаконной иммиграцией и процессами депортации. Министр Малина пояснил, что некоторые местные администрации препятствуют задержанию опасных преступников среди незаконных иммигрантов.
В качестве инструмента противодействия сотрудники Службы пограничной и таможенной охраны (CBP), подчиняющейся министерству внутренней безопасности США, могут приостановить пограничные и таможенные проверки в целевых аэропортах. Без проведения этих федеральных проверок, согласно американскому законодательству, обслуживание международных рейсов становится невозможным.
Зона воздействия В настоящее время в Соединенных Штатах насчитывается несколько сотен "городов-убежищ" и округов, которые имеют свои собственные правовые нормы по вопросам взаимодействия с федеральными иммиграционными органами. Крупнейшими центрами в этом списке являются Нью-Йорк, Лос-Анджелес, Чикаго, Филадельфия, Сан-Франциско, Сиэтл и Денвер, аэропорты которых являются крупнейшими международными транспортными узлами (Hubs).