ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմը մշակում է իրավական մեխանիզմ, որով նախատեսվում է արգելել «ապաստարան քաղաքների» (Sanctuary Cities) տարածքում գործող օդանավակայաններին սպասարկել միջազգային չվերթեր: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարար Մարքվեյն Մալինը։
Նախագծի էությունը և գործիքակազմը Սահմանափակումները կիրառվելու են այն քաղաքների և շրջանների նկատմամբ, որոնց տեղական իշխանությունները հրաժարվում են համագործակցել դաշնային կառավարության հետ անօրինական ներգաղթի դեմ պայքարի և արտաքսման գործընթացներում։ Նախարար Մալինի պարզաբանմամբ՝ որոշ տեղական վարչակազմեր խոչընդոտում են անօրինական ներգաղթյալների շարքերում գտնվող վտանգավոր հանցագործների ձերբակալությանը:
Որպես հակազդման գործիք՝ ԱՄՆ ներքին անվտանգության նախարարությանը ենթակա Մաքսային և սահմանային պաշտպանության ծառայության (CBP) աշխատակիցները կարող են դադարեցնել սահմանային ու մաքսային ստուգումները թիրախային օդանավակայաններում։ Առանց դաշնային այս ստուգումների իրականացման, ըստ ամերիկյան օրենսդրության, միջազգային թռիչքների սպասարկումը դառնում է անհնար։
Ազդեցության գոտին Միացյալ Նահանգներում ներկայումս հաշվվում են մի քանի հարյուր «ապաստարան քաղաքներ» և շրջաններ, որոնք ունեն սեփական իրավական կարգավորումները դաշնային ներգաղթային մարմինների հետ փոխգործակցության հարցում։ Այս ցանկի խոշորագույն կենտրոններից են Նյու Յորքը, Լոս Անջելեսը, Չիկագոն, Ֆիլադելֆիան, Սան Ֆրանցիսկոն, Սիեթլը և Դենվերը, որոնց օդանավակայանները հանդիսանում են միջազգային խոշորագույն տրանսպորտային հանգույցներ (Hubs):

The administration of US President Donald Trump is developing a legal mechanism that would prohibit airports located in "sanctuary cities" from servicing international flights. This was announced by US Secretary of Homeland Security Markwayne Mullin.
Project essence and tools The restrictions will apply to those cities and counties whose local authorities refuse to cooperate with the federal government in combating illegal immigration and deportation processes. Secretary Mullin clarified that some local administrations hinder the arrest of dangerous criminals among illegal immigrants.
As a countermeasure, employees of the Customs and Border Protection (CBP), which is under the Department of Homeland Security, may suspend border and customs checks at targeted airports. Without the implementation of these federal checks, servicing international flights becomes impossible under US law.
Impact zone Currently, there are several hundred "sanctuary cities" and counties in the United States that have their own legal regulations regarding interaction with federal immigration authorities. The largest centers on this list include New York, Los Angeles, Chicago, Philadelphia, San Francisco, Seattle, and Denver, whose airports are among the largest international transport hubs.