Զինապահ. Միասին՝ զինվորիս կողքին...
Զինապահ. նոր անուն բայց տարիների աշխատանք: Հիմնադրամը ռեբրենդինգի հետևանքով ներկայանում է նորովին՝ խորհրդանշելով զենք պահող և հայրենիքի սահմանները պաշտպանող մեր քաջ արծիվներին:
«1000+» անվանումը ավելի հայտնի է, եւ այդ անվանումը որեւէ կերպ ինտեգրված չէ հիմնադրամի վիզուալ ինքնության ծրագրում կամ համակարգում: Մենք ունենք լոգո՝ Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամ եւ հանրության կողմից ճանաչված անուն՝ 1000+»,-ասաց ԶԱՀ Հանրային կապերի և հաղորդակցման տնօրեն Նարինե Գալստյանը:
Նրա 1000+ անվանումն այլեւս չի արտահայտում հիմնադրամի ռազմավարական ուղղվածությունը:
«Բացի այդ, «1000+» անվանումը հանրության կողմից տարբեր դրսեւորումների ու հոլովումների է արժանացել: Համադրելով մեր պատկերացումները՝ համադրելով մեր ուսումնասիրության հետ, վստահաբար որոշում կայացրեցինք, որ հիմնադրամի համար պետք է նոր անուն մշակել, նոր վիզուալ ինքնություն ունենալ, որը մի քանի նպատակ պետք է հետապնդեր»,- ասաց ԶԱՀ Հանրային կապերի և հաղորդակցման տնօրեն Նարինե Գալստյանը:
Լինել նույնական լոգոյի եւ անվան հետ, լինել հեշտ հիշվող և արտահայտել հիմնադրամի ռազմավարական ուղղվածությունը: Հիմնադրամի նպատակն ու առաքելությունն է՝ համախմբել ազգին` կանգնելու զինծառայողների եւ նրանց ընտանիքների կողքին, ապահովելու նրանց ֆինանսական կայունությունն ու արժանապատիվ կյանքը:
«Զինապահի շահառուներ են հանդիսանում հայրենիքի սահմանները պաշտպանելիս զոհված կամ անհայտ բացակայող ճանաչված զինծառայողների ընտանիքները և 1-ին ու 2-րդ խմբի զինհաշմանդամություն ձեռք բերած զինծառայողները՝ ժամկետայինները, կամավորները, սպայական կազմը, պարտադիր ժամկետայիններ և պայմանագրային ծառայողներ»,- ասաց ԶԱՀ գլխավոր գործադիր տնօրեն Կարինե Սարգսյանը:
2017-2022թթ. Զինապահը հատուցում է տրամադրել 5,090 շահառուի։ Միայն 2022թ․ շահառու է դարձել 411 զինծառայող, մինչդեռ 2023թ․1-ին եռամսյակում՝ 52 զինծառայող։
«Մենք 2022 թվականին տրամադրել ենք 16.8 մլրդ դրամի հատուցում, որն իր մեջ ներառում է 5.7 մլրդը, որը տրամադրվել է միայն 4-րդ եռամսյակում և ընդհանուր 71 մլրդ դրամի հատուցումներ ենք տրամադրել 2017-2022 թթ ընթացքում»,- ասաց ԶԱՀ գլխավոր գործադիր տնօրեն Կարինե Սարգսյանը:
Իր գոյության վեց տարվա ընթացքում հիմնադրամի եկամուտները պարտադիր վճարներից կազմել է ավելի քան 95 մլրդ դրամ, եկամուտները նվիրաբերություններից՝ ավելի քան 9 մլրդ դրամ, եկամուտները ակտիվների կառավարումից՝ ավելի քան 10 մլրդ դրամ։ Կատարվել են հատուցումներ 70,9 մլրդ դրամ։
«Ինչպես է լինում ամբողջ գործընթացը: Դիմում են Պաշտպանության նախարարության սոցիալական պաշտպանության բաժին, լրացնում են դիմումը, դիմումը «գալիս է» Զինապահ՝ մեր հիմնադրամ, մենք ունենք հատուցման խորհուրդ, խորհրդի նիստով ներկայացվում է վճարման վերաբերյալ դրական կամ բացասական պատասխան (եթե փաստաթղթավորումն ամբողջական չէ, ապա ուղարկում ենք ամբողջական դարձնելու), այնուհետև բացվում է բանկային հատուկ հաշիվ , տվյալ շահառուի անունով, իսկ եթե զոհված է, հատուցումը ստանում են ընտանիքի անդամները»,- ասաց ԶԱՀ գլխավոր գործադիր տնօրեն Կարինե Սարգսյանը:
Կախված զինվորական կոչումից տրամադրվում է 5-10 մլն դրամ միանվագ գումար, իսկ մնացածը 20 տարվա ընթացքում: Oրինակ ժամկետային զինծառայողի համար տրամադրվու է 48 մլն դրամ: ԶԻՆԱՊԱՀԻ միջոցները գոյանում են՝ Զինապահի ակտիվների կառավարումից, Հայաստանի և Արցախի հարկատուների կողմից վճարվող պարտադիր վճարներից, նվիրաբերություններից, որոնք ստացվում են ամբողջ աշխարհից:
«Իր ստեղծման օրվանից որդեգրել է գործունեության թափանցիկ հաշվետվողականության սկզբունքը: Ուստի նման հանդիպումները շատ կարևոր են մեզ համար: Ավելորդ է ասել, որ 2020 թվականը և դրան հաջորդող տարները լի էին դժվարություններով և բոլորս փորձության ենթարկվեցինք»,- ասաց ԶԱՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը Իրինա Սեյլանյանը:
Զինապահը եզակի հիմնադրամ է տարածաշրջանում, որին Հայաստանի և Արցախի յուրաքանչյուր աշխատող քաղաքացի պարտադիր վճար է կատարում իր աշխատավարձից։ Զինապահն աջակցում է 5,145 զինծառայողի և նրանց ընտանիքներին: 2017թ-ից ի վեր հիմնադրամը տրամադրել է ավելի քան 76 մլդ․ դրամ հատուցում։
Զինապահն ազգային համախմբման եզակի հարթակ է, որը հասարակության մեջ սերմանելու է ամուր արժեքներ, համոզմունքներ և վերաբերմունք: Միասին՝ զինվորիս կողքին: