Նոյեմբերի 1-ից՝ վճարային նոր կանոններ հասարակական տրանսպորտում
Վերջին տարիներին Երևանում հասարակական տրանսպորտային համակարգի բարեփոխումները ստանում են մեծ ուշադրություն, և այս փոփոխությունները սպասվում է, որ կբերեն ավելի արդյունավետ, թափանցիկ ու հարմարավետ տրանսպորտային ծառայություններ։
Երևանի քաղաքապետարանի խոսնակ Հայկ Կոստանյանի համաձայն, նոյեմբերի 1-ից մի շարք նոր փոփոխություններ կմտցվեն մայրաքաղաքի տրանսպորտային համակարգում։ Ուղևորներին կառաջարկվի օգտագործել կամ 100 դրամանոց մետաղադրամներ կամ վճարել QR կոդի միջոցով ավտոբուսներում տեղադրված վճարային համակարգերով։
Այս քայլը հիմնականում ուղղված է կանխելու ստվերային շրջանառությունը և ապահովելու ավելի թափանցիկ հաշվետվողականություն։ Վարորդները, այսուհետև, ուղևորներից առձեռն գումար չեն վերցնելու, ինչը թույլ կտա նրանց կենտրոնանալ իրենց հիմնական պարտականությունների վրա։
Փոփոխությունների նպատակը և ազդեցությունը
Բարեփոխումների այս շրջանակը պայմանավորված է երկու հիմնական նպատակով․- Ստվերային շրջանառության կանխում՝ այն օգնում է ապահովել, որ հասույթը ճիշտ կերպով գրանցվի, և առանց վերահսկողության շրջանառվող գումարները բացառվեն:
- Մասնական անցում միասնական տոմսային համակարգին՝ հունվարի 1-ից նախատեսվում է ամբողջապես անցնել միասնական տոմսային համակարգին, ինչը կնպաստի էլ ավելի արդիական և դյուրին վճարումների մեխանիզմի ներդրմանը։
Տրանսպորտային հասույթի աճը
«Երևանի ավտոբուս» ՓԲԸ-ի կողմից հրապարակված տվյալների համաձայն՝ վերջին 4 ամիսների ընթացքում ընկերության հասույթը կազմել է 2․8 միլիարդ դրամ, ինչը 3․9%-ով ավելացել է նախորդ ժամանակահատվածի համեմատ։ Այս տարի սեպտեմբերի աշխատանքային օրերին օրը հավաքվել է 30-32 միլիոն դրամ, ինչը վկայում է համակարգի արդյունավետության բարելավման մասին։ Սպասվող բարեփոխումները նախադեպ են դնում ավելի առաջադեմ և հարմարավետ տրանսպորտային համակարգի, որը կնպաստի քաղաքացիների կյանքի որակի բարելավմանը և քաղաքի ընդհանուր տրանսպորտային կառավարման մակարդակի բարձրացմանը։Հետեվեք մեզ սոց-ցանցերում