Ինչպես են փոփոխվել եկամուտները և ծախսերը նախորդ տարվանից հետո. 2025-ի հունվար
ՀՀ պետբյուջեի եկամուտներն ու ծախսերը 2025թ. հունվարին
2025 թվականի հունվարին ՀՀ պետբյուջեի եկամուտները կազմել են 238․6 մլրդ դրամ, ինչը 29․4%-ով ավելի է, քան 2024 թվականի նույն ամսվա համադրելի ցուցանիշը։ Այս աճը 54․2 մլրդ դրամով գերազանցում է նախորդ տարվա ցուցանիշը, ինչը վկայում է տնտեսության կայուն աճի և ֆինանսական դաշտում դրական միտումների մասին։
Այդ իսկ համատեքստում, պետբյուջեի ծախսերը նույնպես ավելացել են՝ հասնելով 138․5 մլրդ դրամի։ Սա, սակայն, 2024 թվականի համադրելի ցուցանիշից ավելի է 19․7%-ով կամ 22․8 մլրդ դրամով։ Ծախսերի աճը հիմնականում կապված է սոցիալական ապահովության և պետական ծառայությունների ոլորտներում կատարվող ֆինանսավորումների բարձրացման հետ։
Ավելին, բյուջեի հավելուրդը կազմել է 100․05 մլրդ դրամ՝ աճելով 31․4 մլրդ դրամով, ինչը նշանակում է, որ պետությունը հաջողությամբ կատարում է իր պարտավորությունները՝ ըստ տնտեսական ընթացքի և եկամուտների մուտքերի։
Այս տվյալները կարևոր ցուցանիշ են ՀՀ տնտեսության ներկայիս վիճակի մասին՝ փաստելով եկամուտների և ծախսերի հավասարակշռված մոտեցումը։ Կառավարության միջոցառումները ուղղված են ոչ միայն պետական բյուջեի արդյունավետ կառավարմանը, այլև տնտեսական կայունության և զարգացման ապահովմանը։
Հիմնական միտումներ
- Եկամուտների աճ՝ 29․4%-ով՝ հիմնականում բարձր հարկաբյուջետային մուտքերից։
- Ծախսերի բարձրացում՝ 19․7%-ով՝ կապված սոցիալական և պետական ծրագրերի ավելացման հետ։
- Հավելուրդի աճ՝ 31․4 մլրդ դրամով՝ տնտեսական քաղաքականության կայունության վկայությունը։