ՀՀ կառավարությունը փոփոխություններ և լրացումներ է առաջարկում Հարկային օրենսգրքում, որոնք վերաբերում են կենդանական աշխարհի օբյեկտ հանդիսացող կենսապաշարների օգտագործման համար բնօգտագործման վճարների դրույքաչափերի վերանայմանը: Հարկային օրենսգրքում նախատեսվող նոր կարգավորմամբ այդ վճարները կկրկնապատկվեն, իսկ սիգ ձկնատեսակի համար՝ կեռապատկվեն:
1. Կենդանական աշխարհի օբյեկտների համար բնօգտագործման վճարների ավելացում
Ըստ նոր առաջարկների՝ սիգ ձկնատեսակի համար բնօգտագործման վճարը ներկայումս 65 դրամ է, որը փոփոխությունների արդյունքում կաճի մինչև 200 դրամ՝ այն դարձնելով կեռապատկված: Այս փոփոխությունը նպատակ ունի խրախուսել բնական պաշարների տնտեսում և կենսաբառության ավելի արդյունավետ օգտագործում:
2. Վճարման կարգի փոփոխություն
Նոր կարգավորումները նաև անդրադառնում են վճարման կարգին. եթե քաղաքացու կամ տնտեսվարողի ձեռքում կա կենդանական աշխարհի օբյեկտի օգտագործման իրավունք, ապա նա պետք է վճարի պայմանագրի կնքման ժամանակ, այլ ոչ թե օգտագործման դեպքում: Սա կօգնի բարելավել մոնիտորինգը և կանխել հնարավոր չարաշահումները:
Էկոպարեկային ծառայություն
ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանը նշել է, որ նոր փոփոխությունների շնորհիվ Էկոպարեկային ծառայությունն ավելի արդյունավետ վերահսկողություն կիրականացնի, ներառյալ Սևանա լճի տարածքում: Այս ծառայությունը կունենա 24-ժամյա հսկողություն, ինչը կնպաստի ոչ միայն ապօրինությունների կրճատմանը, այլ նաև թույլ կտա ճշգրիտ վիճակագրություն հավաքել սիգ ձկնատեսակի վերաբերյալ:
Արդյունագործական որսի թույլատրելի չափաքանակի ավելացում
Նախարարը նաև հայտնել է, որ տարիների ընթացքում մետաքսի որսի թույլատրելի չափաքանակը կտրուկ աճում է: Սա վկայում է այն մասին, որ սիգի պաշարները բավարար են որսի կազմակերպման համար, և հնարավոր կլինի ավելացնել այն քվոտաները, որոնք արդեն սահմանվել են:
Այսպիսով, ԱԺ տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության և շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի կողմից քննարկված ու դրական գնահատական ստացած փոփոխությունները նախատեսում են կենսապաշարների օգտագործման ավելի պատասխանատու ու վերահսկվող մոտեցում: Նոր կարգավորումները նպատակ ունեն պաշտպանելու բնական պաշարները, ինչպես նաև բարելավելու համակարգի արդյունավետությունը: