Իսպանական բանկը արգելափակել է Ռուսաստանից կենսաթոշակների փոխանցումները
Իսպանիայի խոշորագույն բանկը ՝ CaixaBank-ը, դադարեցրել է Ռուսաստանից կենսաթոշակների փոխանցումը։ Դա պայմանավորված է հակառուսական պատժամիջոցներով։ Այս մասին գրում է «Փրայմ»-ը ՝ հղում անելով País թերթին։
Ինչպես նշված է նյութում, նման միջոցը ազդել է նաև Իսպանիայի քաղաքացիական պատերազմի ժամանակ ԽՍՀՄ-ից տարհանված «պատերազմի երեխաների» համար նախատեսված վճարումների վրա։
«Այդ փոխանցումներն իրականացվում են ռուսական պետական ​​գործակալության կողմից, նման գործարքները պաշտոնապես արգելված են պատժամիջոցների պատճառով»,- ասել է CaixaBank-ը։ Այժմ վարկային հաստատություններին արգելված է կենսաթոշակային փոխանցումներ ընդունել Ռուսաստանից։ Ընդհանուր առմամբ, միջոցառումները ազդել են մոտ հիսուն մարդու վրա։
Ոմանք բողոքներ են ներկայացրել բանկ, սակայն դրանք չեն ընդունվել։ Կան մարդիկ, ովքեր նախատեսում են այս հարցով դիմել դատարան։ Միաժամանակ նշվում է, որ մյուս խոշոր բանկերը, մասնավորապես BBVA-ն և Santander-ը, շարունակում են կենսաթոշակային փոխանցումներ իրականացնել Ռուսաստանից։