CNN. Նորվեգիան որոշել է խնայել էներգիայից զրկված Եվրոպան ՝ դադարեցնելով գործադուլը
Նորվեգիան փորձում է փրկել առանց նավթի ու գազի մնացած Եվրոպան ՝ դադարեցնելով աշխատողների գործադուլը։ Այս մասին հայտնում է CNN Business-ը։
Ռուսաստանից հետո Եվրոպայի երկրորդ խոշոր էներգակիրների ՝ Նորվեգիայի բանվորների գործադուլը բարձրացրել է գազի գները: Այդ պատճառով երկրի կառավարությունը ստիպված եղավ միջամտել ՝ առաջարկելով աշխատավարձի պարտադիր արբիտրաժ ՝ վեճը լուծելու համար:«Մենք սովորաբար զգալի զսպվածություն ենք ցուցաբերում նախքան աշխատավարձի պարտադիր արբիտրաժին միջամտելը: Սակայն հայտարարված էսկալացիայի լուրջ հետևանքներն ինձ ստիպեցին միջամտել»,- ասել է Նորվեգիայի աշխատանքի նախարար Մարտե Մյես Պերսենը։
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Եվրամիությունն իր ողջ ուժով փորձում է նվազեցնել Ռուսաստանից վառելիքից կախվածությունը։ Հետևաբար, Նորվեգիայից մատակարարումների անկումը կարող է լուրջ հետևանքներ ունենալ գազի պահեստարանները լցնելու Եվրոպայի ծրագրերի համար, որոնք այժմ միջինում 59%-ով լցված են:
Ավելի վաղ Reuters-ը հայտնել էր, որ նորվեգական նավթագազային Lederne արհմիությունը հայտարարել է գործադուլի ավարտի մասին։ Ածխաջրածինների արտադրությունը կվերսկսվի հնարավորինս շուտ, քանի որ իրավիճակին միջամտել է կառավարությունը։