Կրիպտոարժույթի գինը 2020 թվականից ի վեր առաջին անգամ իջել է $20,000-ից
Հունիսի 18-ի առևտրային նստաշրջանի ընթացքում բիթքոյնը կրճատվել է 6,57%-ով և կազմել 19,450 հազար դոլար, այս մասին վկայում են Coindesk կայքի տվյալները Մոսկվայի ժամանակով 9,55-ին։
Մոսկվայի ժամանակով ժամը 10.05-ի դրությամբ բիթքոինի փոխարժեքը նվազում էր 7,22%-ով և մնաց $19,342 հազարի մակարդակում։
Վերջին անգամ բիթքոինը $20,000-ից պակաս արժեր 2020 թվականի դեկտեմբերին։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Կենտրոնական Աֆրիկյան Հանրապետության (ԿՀՀ) վարչապետ Ֆելիքս Մոլուան ռուս ներդրողներին հրավիրել է ներդրումներ կատարել բիթքոյնի նախագծերում։
Մինչ այս, Ուորեն Բաֆեթի Berkshire Hathaway-ի փոխնախագահ Չարլի Մունգերը ընկերության բաժնետերերի տարեկան ժողովի ժամանակ ասել էր, որ բիթքոինի արժեքը «շատ հավանական է» զրոյի հասնելու:
Նաև մայիսի 6-ին Moody’s-ը հայտարարել էր Ռուսաստանի համար կրիպտոարժույթների անարդյունավետության մասին պատժամիջոցների պատճառով։ Moody’s-ը հավելել է, որ կրիպտոարժույթները չեն կարողանա օգնել Ռուսաստանին արևմտյան պատժամիջոցների դեմ պայքարում, որոնք սահմանափակում են միջազգային ֆինանսական գործարքները։