Ուկրաինան համաձայնության է եկել Կանադայից գազի մատակարարումների շուրջ
Naftogaz Ukrainy-ն հայտարարել է կանադական Symbio Infrastructure-ի հետ հուշագրի ստորագրման մասին, որով կմատակարարվի հեղուկ բնական գազ (LNG): «Մենք հավատում ենք, որ Symbio-ից 2027 թվականից պատասխանատու կերպով արտադրվող էներգառեսուրսների հուսալի և երկարաժամկետ մատակարարումներ ստանալու հնարավորությունը վճռորոշ կլինի մեր էներգետիկ անվտանգության և ապագա տնտեսական զարգացման համար», — ասել է Յուրիը ՝ Naftogaz Ukrainy-ի գործադիր տնօրենը:
Symbio Infrastructure-ի գործադիր տնօրեն Ջիմ Իլյիչի խոսքով, ընկերությունը Ուկրաինային կմատակարարի «մրցակցային էներգիա» LNG-ի և «կանաչ» կամ կլիմայական չեզոք ջրածնի տեսքով: Սակայն կողմերը դեռ չեն հստակեցրել, թե ինչ գնով է Ուկրաինան գնելու էներգառեսուրսները ՝ նշելով միայն, որ այն կդառնա «մրցունակ»։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի էներգետիկայի նախարարի խորհրդական Օլենա Զերկալը հայտնել էր, որ մինչև տարեվերջ երկիրը հույս ունի 1,5 միլիարդ եվրո եկամուտ ստանալ Եվրամիություն էլեկտրաէներգիայի արտահանումից և ապագայում էլ ավելին։