Հուլիսի 1-ից Լատվիայում գազի սակագինը կբարձրանա 90 տոկոսով
Լատվիայում տնային տնտեսությունների համար բնական գազի սակագները հուլիսի 1-ից կբարձրանան 65,6%-ից մինչև 89,9% ՝ կախված սպառման ծավալից։ Այս մասին Latvijas Vestnesis-ին հայտնել է լատվիական գազային Latvijas Gaze ընկերության մամուլի ծառայությունը։ Նրանք, ովքեր տարեկան օգտագործում են մինչև 250 խմ բնական գազ, սակագինը բարձրանում է 65,6%-ով ՝ 1,10209 եվրոյից հասնելով 1,8252 եվրոյի։ Նրանց համար, ովքեր օգտագործում են 250-ից մինչև 500 խմ, գումարը կաճի 74,7%-ով ՝ 0,96649 եվրոյից մինչև 1,6896 եվրո մեկ խորանարդ մետրի համար: 500-ից 25 հազար խորանարդ մետր գազ սպառող ընտանիքները կվճարեն 89,9 տոկոսով ավելի, վառելիքի արժեքը 0,80405 եվրոյից կբարձրանա մինչև 1,52715 եվրո մեկ խորանարդ մետրի համար։Ազգային գազային ընկերությունները նախազգուշացրել են, որ ռուսական բնական գազի մատակարարումների արգելքը Լատվիա կառաջացնի էներգետիկ ճգնաժամ և կբարձրացնի սպառողների ծախսերը: Երկրի խորհրդարանի ժողովրդական տնտեսական հանձնաժողովը ապրիլի 6-ին հաստատել է Ռուսաստանից վառելիքի ներկրումն արգելող օրենքը։
Հիշեցնենք,որ մարտի 31-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը նշել է, որ ոչ բարեկամ երկրները պետք է ռուսական կողմից էներգետիկ ռեսուրսներ գնեն ռուբլով։