• Գարնանացան հացահատիկ՝ 70,000 դրամ/հա,
• Եգիպտացորեն՝ 85,000 դրամ/հա,
• Հատիկաընդեղեն՝ 100,000 դրամ/հա,
• Կերային մշակաբույսեր՝ 110,000 դրամ/հա։
Ծրագրի նախնական բյուջեն՝ շուրջ 1.5 մլրդ դրամ (2025 թ.), 2026 թ․՝ 1.4 մլրդ դրամ։
Վարչապետը սակայն քննադատել է ծրագրի կիրառելիությունը փոքր գյուղատնտեսների համար՝ ընդգծելով, որ «զարգացման ծրագիր» այն համարվել չի կարող, քանի որ չի լուծում համակարգային խնդիրներ և իրական աջակցություն չի ապահովում շարքային գյուղացուն։
Մոտեցում հեծանիվների նկատմամբ՝ ֆինանսական սուբսիդավորում ուսանողներին ու դասախոսներին
Աջակցելու համար առողջ ապրելակերպին և երթևեկության այլընտրանքային ձևերին՝ հաստատվել է հեծանիվների ձեռքբերման ծրագրի ֆինանսական սուբսիդավորման նախագիծ։ Այն նախատեսում է 16% տոկոսադրույքով մինչև 300 հազար դրամի վարկի տոկոսի զրոյացում՝ մինչև 36 ամսով, որը հասանելի կլինի ՀՀ տարածքում գործող բուհերի և ՄԿՈՒ հաստատությունների ուսանողներին ու աշխատակիցներին։
Ծրագրի նպատակը նաև հնարավոր պահանջարկի ձևավորում է՝ հետագայում հեծանվային ուղիներ կառուցելու և հեծանիվը հանրային տրանսպորտի մաս դարձնելու տեսլականով։
Կներդրվեն նոր մոտեցումներ սպառողների շահերի պաշտպանությունում
Օրենսդրական նախաձեռնություններով կստեղծվի սպառողների շահերի պաշտպանության արդյունավետ համակարգ։
• Հանձնաժողովը կդառնա սպառողների իրավունքների պաշտպանության կենտրոնական մարմին։
• Սահմանվում է անարդար առևտրային գործելակերպի արգելքի սկզբունքը։
• Մշակվում են վարույթներ սկսելու մեխանիզմներ։
• Արգելվում են մոլորեցնող գովազդային, ֆինանսական և առևտրային մեթոդները։
Ազգային օրենսդրությունն ըստ այդմ կհամապատասխանի ԵՄ 2005/29/EC հրահանգին։
Կխստացվի պատիժը տրանսպորտային միջոցների մասերի գողության համար
Հաստատվել է «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը, որով առաջարկվում է խստացնել տրանսպորտային միջոցների բաղադրիչ մասերի, սարքերի կամ սարքավորումների գողության համար նախատեսված պատիժը։ Նման գողությունները Հայաստանում և աշխարհում աճի միտում ունեն, ինչը պայմանավորված է և՛ մեքենաների թվի ավելացմամբ, և՛ պատասխանատվության մեղմությամբ։
Նախագծով գողությունը կդասակարգվի ոչ թե որպես ոչ մեծ, այլ միջին ծանրության հանցագործություն։ Առավել խիստ պատժատեսակներ կկիրառվեն՝ այդ թվում ազատազրկում մինչև հինգ տարի ժամկետով, ինչը հնարավորություն կտա նաև կալանավորումն օգտագործել որպես խափանման միջոց։ Օրենքի փոփոխությունը միտված է զսպելու նման հանցագործությունների տարածումը։
Վարչական պատասխանատվություն՝ տրանսպորտից անվճար օգտվելու դեպքում
Կառավարությունը հավանություն է տվել օրենքների փաթեթին, որը նպատակ ունի կարգավորել ներհամայնքային ուղևորափոխադրումները և սահմանել վարչական պատասխանատվություն՝ ծառայությունից առանց վճարի օգտվողների համար։ Համայնքներում փոխադրավարձը künftig կնշանակվի որպես տեղական վճար՝ անկախ նրանից՝ ծառայությունն իրականացվում է համայնքային կամ գնման մրցույթով ընտրված օպերատորի կողմից։
Երևանում նախատեսվում է հնարավորություն ստեղծել միասնական տեղական վճար սահմանելու համար՝ մեկ վճարումով տարբեր տրանսպորտային միջոցներից օգտվելու նպատակով (ավտոբուս, տրոլեյբուս, մետրոպոլիտեն)։ Նշված կարգավորումների շրջանակում նախատեսվում է ներդնել վերահսկողական մեխանիզմներ՝ կանխարգելելու ու բացահայտելու առանց վճարի ուղևորության դեպքերը։
Բացի այդ, ընդունվել է նաև «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ» օրենքում փոփոխությունների նախագիծը՝ ուղղված ոչ իրավաչափ վարքագծի կրկնության կանխմանը։ Թիրախում են հատկապես տեխնիկական կանոնակարգերին չհամապատասխանող ծխախոտային արտադրանքները, որոնց համար նախատեսված տուգանքները կկտրուկ բարձրանան՝ զսպելու նման խախտումների շարունակությունը։
Կվերահսկվի դեղերի և բուժմեթոդների գովազդի բովանդակությունը
Ընդունվել է նոր կարգ՝ դեղերի գովազդի թույլտվության տրամադրման, փորձաքննության, փաստաթղթերի ներկայացման գործընթացների վերաբերյալ։ Փորձաքննությունը պարտադիր կլինի գովազդային նյութերի համար՝ օրենքին համապատասխանությունը ստուգելու նպատակով։ Գործընթացը կիրականացվի էլեկտրոնային հարթակում։
Կձևավորվի Երևանի արհեստի պետական քոլեջ
Երևանի հ. 8 և հ. 9 արհեստագործական պետական ուսումնարանների միաձուլման արդյունքում կստեղծվի Երևանի արհեստի պետական քոլեջ։ Միաձուլումը կբերի կառավարման օպտիմալացման, ռեսուրսների արդյունավետ օգտագործման և շենքային պայմանների բարելավման։
Ներդրումային ծրագրեր. աջակցություն դեղարտադրությանը և ՏՏ ոլորտին
«Մեդիկալ հորիզոն» ՍՊԸ-ն դեղորայքի արտադրության նպատակով կիրականացնի 187 մլն դրամի ներդրում, ինչի համար կօգտվի ներմուծման մաքսատուրքից ազատման արտոնությունից։ Աշխատատեղերի թիվը կավելանա մինչև 104, աշխատավարձը՝ մինչև 560,000 դրամ։
Կառավարությունը սահմանել է նաև բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի մասնագիտական աշխատանքների ցանկը, ինչը կօգնի տնտեսավարողներին օգտվել հարկային և պետական արտոնություններից։
Պետական գույքի ամրացում՝ «Սոխոսենթր» շենքը փոխանցվել է պետությանը
«Սոխոսենթր» ՍՊԸ-ի հետ կնքված հաշտության համաձայնությամբ Երևանի Կողբացու փողոցում գտնվող 235.8 քմ մակերեսով տարածքը գրանցվել է որպես ՀՀ սեփականություն և ամրացվել է Պետգույքի կառավարման կոմիտեին։