Թուրքիան և Վենեսուելան որոշել են Ռուսաստանի Դաշնության հետ քննարկել վճարային համակարգերի ոլորտում համագործակցության հնարավորությունը
Հնս 6, 2022 19:30
Թուրքիայի և Վենեսուելայի կենտրոնական բանկերի ներկայացուցիչները Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովում (SPIEF) որոշել են քննարկել Ռուսաստանի հետ համագործակցությունը վճարային համակարգերի ոլորտում։ Այս մասին հայտնում է Ռոսկոնգրեսի կայքը։ «Վենեսուելայի և Թուրքիայի Կենտրոնական բանկերի ներկայացուցիչները ռուսական կողմի հետ միասին կքննարկեն վճարային համակարգերի ոլորտում միջազգային համագործակցությունը»,- ասվում է հիմնադրամի մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Մայիսի վերջին Resalat-ի իրանական հրատարակությունը հայտնել էր, որ Mir վճարային համակարգի աշխատանքի շնորհիվ արևմտյան հակառուսական պատժամիջոցները չեն հասել ակնկալվող էֆեկտին։ Այլընտրանքային վճարային համակարգի առկայությունը մեղմացրել է Visa-ի և MasterCard-ի ` երկրից հեռանալու ազդեցությունը, ասում են վերլուծաբանները: Մինչ այս «Սոցիալական ծառայություններ» անվանակարգում «Ռուսաստանի լավագույն սոցիալական նախագծեր» մրցանակի դափնեկիր էր դարձել «Միր» վճարային համակարգի Resident Card նախագիծը։