Հայաստանի աշխատավարձի ֆոնդը 2024 թվականին աճել է 12%-ով՝ կազմելով 295 միլիարդ դրամ
2024 թվականի արդյունքներով Հայաստանի աշխատավարձի ֆոնդը կազմել է 295 միլիարդ դրամ։ Այս մասին մարտի 19-ին Ազգային ժողովում տնտեսական հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում հայտնել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը՝ ներկայացնելով 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման ընթացքի և արդյունքների հաշվետվությունը։
Աճի հիմնական գործոնները
Նախարարի ներկայացրած տվյալներով՝ 2024 թվականին աշխատավարձի ֆոնդը 2023 թվականի համեմատ աճել է 12%-ով կամ 30,8 միլիարդ դրամով։ Սա տնտեսական ակտիվության, զբաղվածության աճի, աշխատաշուկայի բարելավման և աշխատավարձերի բարձրացման հետևանք է։
Պապոյանը նաև ընդգծել է, որ 2018 թվականի համեմատ աշխատավարձի ֆոնդն աճել է 2,2 անգամ կամ 163,9 միլիարդ դրամով։ Այս տևական աճը պայմանավորված է ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր հատվածում աշխատավարձերի աստիճանական բարձրացմամբ, ինչպես նաև զբաղվածության մակարդակի բարելավմամբ։
Աշխատավարձերի բաշխումը
Նախարարը նաև ներկայացրել է զբաղվածների աշխատավարձերի բաշխման վիճակագրությունը։
Մինչև 150 հազար դրամ աշխատավարձ ստացողների մասնաբաժինը նվազել է։ 2024 թվականի կանոնակարգով Հայաստանում զբաղվածների մոտ 40,6%-ը ստանում է մինչև 150 հազար դրամ աշխատավարձ։ 2023 թվականին այս ցուցանիշը ավելի բարձր էր՝ 43,3%, ինչը վկայում է ցածր աշխատավարձ ստացողների մասնաբաժնի նվազման մասին։
Միջին աշխատավարձի մակարդակի բարձրացում։ 150-500 հազար դրամ աշխատավարձ ստացող անձանց մասնաբաժինը կազմում է 41,6%։ Այս ցուցանիշը ցույց է տալիս, որ տնտեսության միջին աշխատավարձային սեգմենտում որոշակի աճ է գրանցվել, ինչը դրական ազդակ է աշխատաշուկայի զարգացման համար։