2025 թվականի հունվարին Հայաստանի ներմուծման ծավալները կազմել են 895.1 մլն դոլար՝ նախորդ տարվա համեմատ նվազելով 33.46%-ով կամ 450.2 մլն դոլարով։ Այս կրճատումը հիմնականում պայմանավորված է եղել Ռուսաստանի հետ առևտրի զգալի անկումով, ինչը նշանակալի ազդեցություն է ունեցել ընդհանուր ներմուծման ցուցանիշի վրա։
Հիմնական առևտրային գործընկեր երկրները
Ռուսաստանյան ներմուծումը կազմել է 297.8 մլն դոլար՝ նվազելով 60.67%-ով կամ 459.3 մլն դոլարով։ Այնուամենայնիվ, Ռուսաստանը դեռևս շարունակում է մնալ Հայաստանի խոշորագույն ներմուծման գործընկերը՝ կազմելով ընդհանուր ներմուծման 33.26%-ը։
2. Չինաստան
Չինաստանից ներմուծումը զգալիորեն աճել է՝ կազմելով 125.4 մլն դոլար (+117.98% կամ +67.9 մլն դոլար)։ Չինաստանին բաժին է ընկնում ներմուծման 14.01%-ը։
3. Վրաստան
Վրաստանից ներմուծումը կազմել է 49.7 մլն դոլար՝ աճելով 24.06%-ով կամ 9.6 մլն դոլարով։
4. Իրան
Իրանից ներմուծումը կազմել է 41.1 մլն դոլար՝ աճելով 38.41%-ով (+11.4 մլն դոլար)։
5. ԱՄՆ
ԱՄՆ-ից ներմուծումը նվազել է 33.98%-ով և կազմել 36.6 մլն դոլար։
6. ԱՄԷ
Ներմուծման ծավալը կազմել է 31.1 մլն դոլար՝ նվազելով 22.12%-ով։
7. Իտալիա
Ներմուծումը կազմել է 23.8 մլն դոլար՝ գրանցելով փոքր աճ՝ 1.27%։
8. Գերմանիա
Գերմանիայից ներմուծումը կազմել է 21.8 մլն դոլար՝ նվազելով 28.89%-ով։
9. Կորեա
Կորեական ներմուծումը կազմել է 21.04 մլն դոլար՝ աճելով 30.6%-ով։
10. Նիդերլանդներ
Ներմուծումը կազմել է 13.5 մլն դոլար՝ նվազելով 6.23%-ով։
Այլ երկրների մասնաբաժինը կազմել է 26.08%։
Ներմուծման ծավալները ըստ տարածաշրջանների
• ԱՊՀ երկրներից ներմուծումը նվազել է 59.74%-ով և կազմել 310.9 մլն դոլար։
• ԵԱՏՄ երկրներից ներմուծումը կազմել է 303.2 մլն դոլար՝ աճելով 60.33%-ով։
• Եվրամիության երկրներից ներմուծումը նվազել է 3.98%-ով՝ կազմելով 130.5 մլն դոլար։
Ներմուծված արտադրանքի ծագման երկրները
• Ռուսական արտադրանքի ներմուծումը կազմել է 288.8 մլն դոլար՝ նվազելով 61.3%-ով։
• Չինական արտադրանքի ներմուծումը կազմել է 161.4 մլն դոլար՝ աճելով 54%-ով։
• Իրանական արտադրանքի ներմուծումը կազմել է 40.8 մլն դոլար՝ աճելով 39.5%-ով։
• Ամերիկյան արտադրանքի ներմուծումը կազմել է 27.9 մլն դոլար՝ նվազելով 42.9%-ով։
• Գերմանական արտադրանքի ներմուծումը կազմել է 21.8 մլն դոլար՝ նվազելով 15.1%-ով։
• Իտալական արտադրանքի ներմուծումը կազմել է 22.8 մլն դոլար՝ աճելով 14.5%-ով։
• Կորեական արտադրանքի ներմուծումը կազմել է 15 մլն դոլար՝ նվազելով 11.6%-ով։
• Հունական արտադրանքի ներմուծումը կազմել է 9.5 մլն դոլար՝ աճելով 5.2 անգամ։
• Ֆրանսիական արտադրանքի ներմուծումը կազմել է 8.6 մլն դոլար՝ աճելով 38.5%-ով։
• Վրացական արտադրանքի ներմուծումը կազմել է 7.7 մլն դոլար՝ աճելով 24.8%-ով։
Հիմնական միտումները
1. Ռուսաստանից ներմուծման կտրուկ նվազումը էական ազդեցություն է ունեցել ընդհանուր ներմուծման վրա, սակայն ԵԱՏՄ ներմուծումը ցույց է տվել աճ, ինչը կարող է վկայել առևտրային ուղիների վերակառուցման մասին։
2. Չինաստանից ներմուծման աճը հուշում է, որ առևտրային կապերն այս ուղղությամբ ուժեղանում են։
3. Վրաստանից, Իրանից, Կորեայից և Հունաստանից ներմուծման աճը ցույց է տալիս շուկայի դիվերսիֆիկացման փորձեր։
4. ԱՄՆ-ից և ԱՄԷ-ից ներմուծման նվազումը կարող է պայմանավորված լինել առևտրային ծախսերի կամ տնտեսական գործոնների փոփոխությամբ։
5. Եվրամիության ներմուծման համեմատաբար կայուն մնալը ցույց է տալիս, որ Եվրոպան շարունակում է կարևոր դեր ունենալ Հայաստանի առևտրային հարաբերություններում։