Մոսկովյան բորսայում եվրոյի փոխարժեքը գերազանցել է 70 ռուբլին
Մայիսի 12-ից ի վեր առաջին անգամ Մոսկվայի բորսայում եվրոյի փոխարժեքը գերազանցել է 70 ռուբլին և կազմել է 71,06 ռուբլի,- հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։ Այսպիսով, եվրոյի փոխարժեքը Մոսկվայի ժամանակով ժամը 10:14-ի դրությամբ աճել է 4,5%-ով։ Գործակալությունը հավելում է, որ ռուբլին նույնպես թուլացել է դոլարի նկատմամբ։ Ամերիկյան արժույթի փոխարժեքն աճել է 2,33%-ով և հասել 66,78 ռուբլու։
Երեկ Մոսկվայի ժամանակով 16:05-ի դրությամբ դոլարի փոխարժեքն աճել է 4,86 ​​ռուբլով ՝ 64,19 ռուբլի, եվրոն՝ 7,07 ռուբլով ՝ բարձրանալով մինչև 68 ռուբլու։
Ավելի վաղ Մոսկվայի բորսայում եվրոյի փոխարժեքը իջել էր 59 ռուբլուց: 2015 թվականի հունիսից ի վեր առաջին անգամ ՝ ըստ առևտրային հարթակի տվյալների։ Մոսկվայի ժամանակով ժամը 16:22-ի դրությամբ եվրոն կորցրել է 6,19 տոկոս ՝ իջնելով 58,93 ռուբլու։ Ժամը 16:25-ի դրությամբ արժույթն արագացրել է անկումը մինչև 58,77 ռուբլի (-6,45%)։ Միաժամանակ դոլարի փոխարժեքը նվազել է մինչև 57,47 ռուբլի (-4,59%)։Մինչ այս, տնտեսական գիտությունների թեկնածու, ֆինանսական վերլուծաբան Միխայիլ Բելյաևը վստահեցնում էր, որ ներկայումս ռուսների համար ամենաշահութաբեր արժույթը ռուբլին է։Տնտեսագետը մատնանշել է, որ ինքը նախկինում շահութաբեր էր համարում ներդրումները արտարժույթով, այդ թվում ՝ յուանով, իսկ այժմ, ըստ նրա, արտարժութային ներդրումներն իմաստ չունեն ՝ արժե տիրապետել այլ ներդրումային գործիքներին։