էլեկտրական մեքենաների ներմուծումը 2025 թվականին․ ինչպես օգտվել նոր քվոտայից
Հայաստանում էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը շարունակում է զգալի հետաքրքրություն ունենալ, հատկապես վերջին տարիներին մաքսատուրքի 0 տոկոս դրույքաչափի շնորհիվ:
Պետական եկամուտների կոմիտեի տվյալներով, 2024 թվականին արդեն սպառվել է նախապես սահմանված սակագնային քվոտան, որը վերաբերում էր ԵԱՏՄ ԱՏԳ ԱԱ 8703 80 000 2 ծածկագրով էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցների ներմուծմանը:
2024 թվականի քվոտայի սպառումը
Հոկտեմբերի 16-ի դրությամբ սպառվել է 7400 հատ քվոտա, որից հետո ՀՀ կառավարության որոշմամբ ավելացվել էր ևս 600 հատ քվոտա: Ներմուծման արտոնություններից օգտվել են բազմաթիվ տնտեսվարողներ, իսկ հոկտեմբերի 11-ից 16-ը ներմուծվել է և արտոնությամբ ձևակերպվել 600 էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոց:
2025 թվականի նոր հնարավորությունները
Հայաստանի կառավարությունը 2025 թվականին ևս նախատեսել է 0 տոկոս ներմուծման մաքսատուրքի դրույքաչափ՝ սահմանելով 8000 էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների սակագնային քվոտա: Սա նշանակում է, որ 2025 թվականի հունվարի 1-ից սկսած, տնտեսվարողները կկարողանան օգտվել նոր քվոտայից՝ գրանցելով մաքսային հայտարարագիրը կամ մաքսային մուտքի օրդերը:
Ինչպես օգտվել 2025 թվականի քվոտայից
Նոր սակագնային քվոտայից օգտվելու համար կարևոր է նախապատրաստվել 2025 թվականի սկզբին: Արդեն հունվարի 1-ից սկսած, անհրաժեշտ կլինի ներկայացնել համապատասխան փաստաթղթերը՝ մաքսային հայտարարագիրը կամ մաքսային մուտքի օրդերը, որոնք հնարավորություն կտան օգտվել 0 տոկոս ներմուծման մաքսատուրքի արտոնությունից:
Հայաստանում էլեկտրական տրանսպորտային միջոցների ներմուծումը նպաստում է տրանսպորտի էլեկտրաֆիկացմանը և ավելի էկոլոգիական շարժունակության զարգացմանը: 2025 թվականի նոր սակագնային քվոտան նոր հնարավորություններ կընձեռի նրանց, ովքեր նախատեսում են ներմուծել էլեկտրական շարժիչով տրանսպորտային միջոցներ: