Microsoft-ը կարող է տուգանվել բանկային տվյալների արգելափակման համար
Microsoft Corp. կարող է տուգանվել Նիդեռլանդներում ՝ Ռուսաստանի հետ կապված Ամստերդամի Առևտրային բանկի (ATB) տվյալների մուտքն արգելափակելու համար։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը։ Microsoft-ին սպառնում է օրական 10,5 միլիոն դոլար տուգանք, եթե ընկերությունը տվյալների հասանելիություն չտրամադրի նոր սնանկության գործով կառավարչին:
Ըստ ATB-ի սնանկության գործով նոր կառավարիչ Ջոբ վան Հոֆի, կազմակերպությունը մուտք չունի էլփոստի հաշիվներին, քանի որ դրանք փակվել են Microsoft-ի կողմից: Նա հավելել է, որ արգելափակված տվյալները պարունակում են կարևոր տեղեկություններ սնանկության պատճառների հետաքննության համար։
Ամստերդամի Merchant Bank-ը Նիդեռլանդներում գրանցված և սնանկ ճանաչված առևտրային բանկ է: Բանկը մասնագիտացած էր նախկին խորհրդային հանրապետություններում բիզնեսով զբաղվել ցանկացող ընկերություններին առևտրի ֆինանսավորմամբ: ATB-ն վերահսկվում է De Nederlandsche Bank-ի կողմից և պատկանում է Alfa Group-ի կորպորատիվ գանձապետարանին:
Ապրիլի վերջին Նիդեռլանդներում ATB-ն սնանկ ճանաչվեց այն բանից հետո, երբ չկարողացավ վճարումներ կատարել Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ-ի և Մեծ Բրիտանիայի պատժամիջոցների պատճառով: