Իտալիան պատրաստ է դադարեցնել Ռուսաստանից գազի դիմաց վճարումները ԵՄ որոշմամբ․ Bloomberg
Իտալիան կհրաժարվի ռուսական գազի համար ռուբլով վճարելուց, եթե Եվրամիությունը դա ճանաչի որպես Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների խախտում,- հայտնում է Bloomberg-ը ՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրներին։
Իտալիայի կառավարության ներկայացուցիչն ասել է, որ Հռոմը ողջունում է Եվրահանձնաժողովի աշխատանքը այս ուղղությամբ, սակայն լրացուցիչ մեկնաբանություններ չի տվել. նա նշել է, որ Ռուսաստանի խնդրանքով գազի դիմաց ռուբլով վճարելու ԵՄ որոշումը դեռ նախնական փուլում է։ Երկրի կառավարությունը ինչ-որ բան անելուց առաջ սպասում է Բրյուսելի վերջնական որոշմանը,- նշել են Bloomberg-ի զրուցակիցները։
Ապրիլին Եվրահանձնաժողովը զգուշացրել է ԵՄ երկրներին, որ ռուսական գազի համար ռուբլով վճարելը կդիտարկվի որպես պատժամիջոցների խախտում։ Ըստ Bloomberg-ի աղբյուրների ՝ Եվրահանձնաժողովը տեսել է գործարքների պայմանների և փոխարժեքի նկատմամբ Մոսկվայի լիակատար վերահսկողություն ձեռք բերելու ռիսկերը, որոնք իշխանությունները կարող են շահարկել իրենց օգտին։ ԵՄ երկրներն ուսումնասիրում են Եվրահանձնաժողովի զեկույցը, և Ռուսաստանը դեռ կարող է պարզաբանումներ տալ կամ փոխել պայմանները,- նշել է Bloomberg-ը։
Հիշեցնենք, որ Վլադիմիր Պուտինը մարտի 23-ին հանձնարարել է «ոչ բարեկամ» երկրներին գազի մատակարարումների դիմաց վճարումները փոխակերպել ռուբլու։ Մարտի 31-ին Ռուսաստանի նախագահն արգելել է նրանց գազ արտահանել ամուր արժույթով։ Ռուսաստանը երկրներին հրավիրել է հաշիվներ բացել Գազպրոմբանկում և արտարժույթ փոխանցել նրան, որպեսզի այն մոսկովյան բորսայում փոխանակվի ռուբլիով և մուտքագրվի ներմուծողների ռուբլիի հաշվին։ Ապրիլի 14-ին Պուտինը հայտարարել էր, որ «ոչ բարեկամ» երկրների բանկերը հետաձգում են ռուսական էներգետիկ ռեսուրսների դիմաց վճարումների փոխանցումները։