Հայաստանից Ռուսաստան ավտոմեքենաների արտահանումը կտրուկ ավելացրել է
Հայաստանից Ռուսաստան ավտոմեքենաների արտահանումը 2022 թվականին աճել է ավելի քան 200 անգամ. 2022 թվականի հունվարին դրա ծավալը կազմում էր $800 հազար, իսկ 2023 թվականի հունվարին այն հասել էր $180 միլիոնի, գրում է FT-ն։ Հայաստանը չունի սեփական ավտոմեքենաների արտադրություն, վաճառողները արևմտյան շուկայում ձեռք են բերում օգտագործված մեքենաներ, որոնք պատժամիջոցների պատճառով հասանելի չէին Ռուսաստանում,- գրում է fintech.am-ը:
Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների սկսվելուց հետո ԱՄՆ-ն արգելեց Ռուսաստան արտահանել գրեթե բոլոր մարդատար ավտոմեքենաները, և՜ նոր, և՜ օգտագործված։ ԵՄ-ն արգելք է սահմանել ավելի քան 50 հազար եվրո արժողությամբ ավտոմեքենաների արտահանման վրա: Իսկ այս տարվա հունիսին ԵՄ-ն երկարաձգեց Ռուսաստանին շքեղ մեքենաների, ինչպես նաև բոլոր էլեկտրական և հիբրիդային, այդ թվում՝ օգտագործված մեքենաների մատակարարման արգելքը:
նշենք, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև գործում է անմաքս առևտուր: