ԵՄ-ն կարող է արգելել ընկերություններին տեխնոլոգիաներ վաճառել այն երկրներին, որոնք դրանք մատակարարում են Ռուսաստանի Դաշնություն. Bloomberg
Փտր 13, 2023 14:45
ԵՄ-ն կարող է արգելել ընկերություններին առանցքային տեխնոլոգիաներ վաճառել երրորդ երկրներին, որոնք հետո դրանք մատակարարում են Ռուսաստանի Դաշնություն,- գրում է Bloomberg-ը։ Նման միջոցը նախատեսվում է ներդնել պատժամիջոցների նոր փաթեթի շրջանակներում։ Ինչպես նշվում է, Ռուսաստանի Դաշնության դեմ ԵՄ նոր պատժամիջոցները կարող են ազդել անօդաչու թռչող սարքերի արդյունաբերության և Իրանից անօդաչու թռչող սարքերի ներմուծման վրա։ Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ Եվրամիության որոշ երկրներ չեն աջակցում Բրյուսելի որոշումը ՝ պատժամիջոցների ցուցակում ներառել եւս մի քանի ռուսական բանկերի։
Politico-ն, վկայակոչելով պաշտոնյաներին և դիվանագետներին, հայտնում է, որ Եվրամիության քաղաքական գործիչները կարող են ներառել չորս ռուսական բանկ, այդ թվում ՝ «Ալֆա Բանկ»-ը Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների տասներորդ փաթեթում։ Բացի այդ, ըստ հրապարակման, ԵՄ-ն մտադիր է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթում ներառել շուրջ 130 իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց, այդ թվում ՝ պետական ​​լրատվամիջոցների պաշտոնյաների և լրագրողների։