Հայկական ընկերություններն ամրապնդում են իրենց դիրքերը ռուսական շուկայում
Հայկական պահածո, կաթնամթերք, հյութեր, չրեղեն, գինի և կոնյակ “made in Armeni”-ն ընդլայնում է և ամրապնդում իր դիրքերը ռուսական շուկայում: Ռուսաստանում և Արևելյան Եվրոպայում սննդամթերքի և ըմպելիքների խոշորագույն Պարենային ապրանքների ցուցահանդեսին, այս տարի հայկական մասնակցությունն աննախադեպ է իր ծավալներով: Ցուցահանդեսին հայ արտադրողները ներկայանում են ազգային միասնական մեծ տաղավարով` 250 քառակուսի մետր, 28 ընկերություն:  Այս կերպ ներկայացել են առաջին անգամ:  Տաղավարում ներկայացված է սննդարդյունաբերության մոտ 90 տոկոսը: Ցուցահանդեսին մասնակցող հայկական ընկերությունների մեծ մասը ռուսական շուկայում ներկայացված է արդեն վաղուց, սակայն սա լավ հնարավորություն է ընդլայնելու գործընկերային կապերը, պետական աջակցությամբ ռուս գնորդին ներկայացնելու իր ապրանքանիշը և արտադրանքի տեսականին: Ազգային տաղավարով են ներկայանում նաև հայկական գինիները ՝ մոտ 20 գինեգործական ընկերություն:
Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի գործադիր տնօրենն  ասել  է,  որ  անցած տարի արտահանումը ավելացել է 51 տոկոսով, հիմնականում ռուսական շուկա: Սա վկայում է, որ հայկական գինիներն Ռուսաստանում  արդեն ճանաչված ու պահանջված են: