Տնտեսության մեջ զբոսաշրջության ներդրման առումով Փարիզը աշխարհում առաջին տեղն է զբաղեցնում
Փարիզը աշխարհում առաջին տեղն է զբաղեցրել տնտեսության մեջ զբոսաշրջության ներդրման համար 2022 թվականին։ Այս մասին են վկայում «World Travel and Tourism Council» ոչ կառավարական ասոցիացիայի վարկանիշային տվյալները Visa վճարային համակարգի եւ Oxford Economics վերլուծական ընկերության հետ։ Վարկանիշը կազմելիս, ի թիվս այլ հարցերի, գնահատվել է զբոսաշրջության ներդրումը ՀՆԱ-ում, զբոսաշրջիկների ծախսերը և այս ոլորտում աշխատատեղերի ստեղծումը։
1. Փարիզ ՝ 36 մլրդ դոլար;
2. Պեկին ` 33 մլրդ դոլար;
3. Օրլանդո՝ 31 մլրդ դոլար;
4. Շանհայ ՝ 29,7 մլրդ դոլար;
5. Լաս Վեգաս ` 23 միլիարդ դոլար
Տասնյակում են նաև Նյու Յորքը (21 միլիարդ դոլար), Տոկիոն (17,9 միլիարդ դոլար), Մեխիկո Սիթին (16,7 միլիարդ դոլար), Լոնդոնը (14,9 միլիարդ դոլար) և Գուանչժոուն (13,1 միլիարդ դոլար): Հետազոտողները հիշեցնում են, որ COVID-19-ը ազդել է ճանապարհորդության և զբոսաշրջության և, մասնավորապես, աշխարհի խոշոր քաղաքների վրա, քանի որ երկրները փակել են իրենց սահմանները՝ ի պատասխան համաճարակի։
«Երբ սահմանները վերաբացվեցին, շատ զբոսաշրջիկներ ուղևորություններից քաղաքներ անցան ավելի փոքր համայնքներ, ինչպիսիք են ափամերձ և գյուղական շրջանները, բայց WTTC-ի վերջին հետազոտությունը ցույց է տալիս, որ քաղաքային արձակուրդները վերադարձել են և ավելի հայտնի են դառնում», — ասվում է հոդվածում:
Հետազոտության հեղինակները նշում են, որ մինչև 2032 թվականը վարկանիշային աղյուսակում առաջատարներ կդառնան Չինաստանի քաղաքները ՝ առաջին և երկրորդ տեղերը կզբաղեցնեն Պեկինը և Շանհայը, իսկ Փարիզը կտեղափոխվի երրորդ աստիճան։