Ռուսաստանը ռեկորդային աճ է գրանցել ԱՄՆ ուրանի, պարարտանյութերի և պալադիումի մատակարարումների առումով. РБК
ԱՄՆ-ն հոկտեմբերին Ռուսաստանից ներմուծել է 732,4 մլն դոլարի ապրանք, ինչը 2,2 անգամ ավելի է, քան սեպտեմբերին էր և ռեկորդային է փողի առումով վերջին հինգ ամիսների ընթացքում,- գրում է РБК-ն ՝ վկայակոչելով ԱՄՆ մարդահամարի բյուրոյի տվյալները։ Պատժամիջոցների համաձայն ՝ Ռուսաստանից ԱՄՆ մատակարարումները գործնականում սահմանափակվում են միջուկային վառելիքով, պլատինի խմբի մետաղներով և հանքային պարարտանյութերով։Հրապարակման մեջ ասվում է, որ Մոսկվան ավելացրել է հարստացված ուրանի (ուրանի ֆտորիդ) ներմուծումը մինչև 184,7 մլն դոլար, ինչը ամենաբարձրն է 2016 թվականի նոյեմբերից ի վեր։
Ռուսաստանը ԱՄՆ-ին վաճառել է ևս 189 միլիոն դոլար արժողությամբ պալադիումի հումք, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է այս տարվա փետրվարից: Ռուսաստանը նաև ԱՄՆ-ին մատակարարել է 34,7 մլն դոլար արժողությամբ պլատին և 29,6 մլն դոլար արժողությամբ ռոդիում։ Ռուսական հանքային պարարտանյութերի մատակարարումները նախորդ տարվա հոկտեմբերի համեմատ աճել են 29%-ով։ Վերջին տասը ամիսների ընթացքում ռուսական պարարտանյութերի ԱՄՆ ներմուծումը կազմել է 1,36 միլիարդ դոլար ՝ ավելի, քան ամբողջ 2021 թվականին։