Գերմանական Siemens Energy-ն ամբողջությամբ վաճառեց իր բիզնեսը Ռուսաստանում
Գերմանական Siemens արդյունաբերական կոնցեռնը վաճառել է իր բիզնեսը Ռուսաստանում ՝ ստանալով 1,1 մլրդ եվրո շահույթ։ Այս մասին նոյեմբերի 17-ին հաղորդվում է ընկերության ՝ 2022 ֆինանսական տարվա չորրորդ եռամսյակի (հուլիսից սեպտեմբեր տեւողությամբ) հաշվետվության մեջ։
«Siemens-ը վաճառել է իր ամբողջ ֆինանսական և լիզինգային բիզնեսը Ռուսաստանում 2022 ֆինանսական տարվա չորրորդ եռամսյակի վերջում»,- ասվում է զեկույցում։
Բիզնեսի վաճառքը դրական է ազդել ընկերության հասույթի վրա ՝ մինչ հարկումը «պորտֆելային ընկերությունները 1,1 միլիարդ եվրոյի շահույթ են ունեցել»։
Ինչպես հաղորդում է GlagoL-ը, Ուկրաինայում հատուկ գործողության մեկնարկից հետո արեւմտյան երկրները համապարփակ պատժամիջոցներ են սահմանել Ռուսաստանի դեմ։ Դա հանգեցրեց նրան, որ արտասահմանյան ընկերությունների մեծ մասը ստիպված էր լքել ռուսական շուկան։
Հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին հայտնի դարձավ, որ խոշորագույն ավտոմոբիլային ընկերությունները վաճառել են ռուսական ակտիվները։ Մասնավորապես, Mercedes-Benz-ը մտադիր է Մոսկվայի մարզում մարդատար ավտոմեքենաների արտադրության գործարանը վաճառել «Ավտոդոմ» դիլերային հոլդինգին, Nissan-ը ՝ Արդյունաբերության և առևտրի նախարարության ենթակայության NAMI դաշնային պետական ​​միասնական ձեռնարկությանը, Toyota-ն փակում է գործարանը Սանկտ Պետերբուրգում։ Վլադիվոստոկում համատեղ ձեռնարկության բաժնեմասը փոխանցել է Sollers Auto PJSC-ին: