Բալթյան երկրների համար կարևոր ժամանակահատվածում գազի մատակարարման ընդհատումներ են կանխատեսվել
Բալթյան երկրները կարող են իրենց գազով ապահովել գալիք ձմռան համար, սակայն պիկ ժամանակահատվածում մատակարարումների ընդհատման վտանգ կա, ինչը կարող է խնդիրներ առաջացնել։ Այս մասին Sputnik ռադիոյին հայտնել է շվեդական SEB բանկի խորհրդի անդամ Վիլիուս Յուզիկիսը։
«Լիտվայում գազի ամենամեծ սպառողի ՝ Աչեմա գործարանի աշխատանքի դադարեցումը զգալիորեն կնվազեցնի վառելիքի պահանջարկը։ Այնուամենայնիվ, Լատվիայում Inčukalns գազի պահեստարանը լցված է միայն կիսով չափ», — ասաց Յուզիկիսը:
Նրա խոսքով ՝ Կլայպեդայի տերմինալը կարող է լավ բավարարել բալթյան երկրների կարիքները։ Սակայն դրա համար անհրաժեշտ է օգտագործել Բալթյան երկրների և Ֆինլանդիայի բոլոր հնարավոր կարողությունները և ենթակառուցվածքները։ Միևնույն ժամանակ, Ֆինլանդիան նույնպես մնում է որոշակի ռիսկերի տակ, եթե երկրի «Գազգրիդ» բնական գազի փոխանցման համակարգի պետական ​​օպերատորը չսկսի աշխատել։
Նոյեմբերի 6-ին Le Figaro թերթը, վկայակոչելով ներքին շուկայի եվրահանձնակատար Թիերի Բրետոնի հաղորդագրությունը, գրել է, որ եվրոպական երկրները համաձայնել են համատեղ գազ գնել ՝ դրա գները զսպելու համար և նախատեսում են կարգավորել այս համակարգը մինչև նոյեմբերի վերջ։