Եվրոպան պատրաստ է ձմռանը առանց ռուսական գազի. Կադրի Սիմսոն
Եվրոպան պատրաստ է ձմռանը առանց ռուսական գազի, ասել է էներգետիկայի հանձնակատար Կադրի Սիմսոնը,- հայտնում է delfi-ն։ Նրա խոսքով, Եվրամիությունը պատրաստ է գալիք ձմռանը, նույնիսկ եթե Ռուսաստանը լիովին դադարեցնի գազի մատակարարումը։
«Մենք ունենք ճգնաժամային սցենարներ և անդամ երկրների հետ համերաշխության մեխանիզմներ ՝ օգնելու կարիքավոր շրջաններին: Մեր ստորգետնյա գազի պահեստը ժամանակից շուտ կլցվի, և դա նաև լրացուցիչ անվտանգություն կապահովի»,- ասաց նա:
Սիմսոնը հավելել է, որ Եվրամիությունը հաջողությամբ բանակցել է նաև այնպիսի երկրների հետ, ինչպիսիք են Նորվեգիան, Ալժիրը և Ադրբեջանը, որոնց հետ արդեն իսկ կապեր ունի խողովակաշարերի հետ։
«Այդ երկրներից հավելյալ գազը մեզ հաջողությամբ օգնում է նվազեցնել մեր կախվածությունը ռուսական գազից: Ռուսական խողովակաշարով Եվրոպա ներկրվող գազի տեսակարար կշիռը 41%-ից նվազել է մինչև 9%-ի»,- ասել է Սիմսոնը: Նա նաև ընդգծեց, որ սեպտեմբերին սպառումը նվազել է մոտ 15%-ով։ Սա նվազեցնում է ճնշումը ինչպես գների, այնպես էլ մատակարարման հուսալիության վրա:
«Նախկին միջոցառումների ազդեցությունը մենք տեսնում ենք նրանում, որ գազի գինն արդեն իսկ շատ ցածր է օգոստոսի ռեկորդային մակարդակից: Այն փաստը, որ մենք շատ հաջողակ ենք Եվրոպայում գազի պաշարների համալրման գործում, անշուշտ, կարևոր դեր է խաղում»,- նշել է էներգետիկայի հանձնակատարը: