ՄԻջազգային մամուլի արձագանքը ՉԿԿ 20-րդ ազգային կոնգրեսին
Ողջ աշխարհի ուշադրությունը դեռևս բևեռված է ՉԿԿ 20-րդ ազգային կոնգրեսի վրա։ Բազմաթիվ արտասահմանյան լրատվամիջոցներ ուշադրություն են հրավիրել ՉԿԿ 20-րդ համագումարի զեկույցի նոր ձևակերպման և նպատակների վրա։ Նրանք ընդգծել են, որ զեկույցը սահմանում է Չինաստանի քաղաքականության և տնտեսության, ինչպես նաև այլ կարևոր ոլորտների նոր վեկտորներ: Բացի այդ, ինչպես նշում են արտասահմանյան լրատվամիջոցները, ՉԺՀ-ի 20-րդ համագումարը մեծ նշանակություն ունի Չինաստանի և աշխարհի համար։
Սինգապուրյան Lianhe Zaobao թերթը նշում է, որ ՉԿԿ 20-րդ համագումարի զեկույցը սահմանում է գալիք ժամանակաշրջանի առանցքային խնդիրը որպես «չինական ազգի մեծ երիտասարդացման գործի համակողմանի խթանում չինական արդիականացման միջոցով» և դրան տալիս է հստակ սահմանում:Հոդվածում մեջբերում են գիտնականների խոսքերը և նշում, որ Չինաստանի կոմունիստական ​​կուսակցությունը ցույց է տվել, որ գնալու է Արևմուտքից տարբերվող զարգացման ճանապարհով։ ՉԿԿ-ն նաև խոստանում է, որ «ընդհանուր բարգավաճումը» կմնա խորհրդի ուշադրության կենտրոնում առաջիկա հինգ տարիներին։
Կուբայական Prensa Latina լրատվական գործակալությունը բազմաթիվ զեկույցներ է նվիրել ՉԿԿ 20-րդ համագումարի բացման արարողությանը։ Նրանք հայտնել են, որ ՉԿԿ 20-րդ համագումարի զեկույցում ընդգծվել է գիտության, տեխնոլոգիայի և այլ ռազմավարական ոլորտներում բարձր որակավորում ունեցող կադրերի կրթության և վերապատրաստման կարևորությունը, քանի որ դրանք կակտիվացնեն կադրերի մոտիվացիան:
Կուբայական Granma թերթը նշում է, որ CPC-ի 20-րդ համագումարի բացման արարողության ժամանակ ՉԿԿ-ն իր աջակցությունն է հայտնել միջազգային համագործակցության զարգացմանը, միևնույն ժամանակ, պարզ է դարձել, որ դեմ է միակողմանիությանը, պրոտեկցիոնիզմին և ահաբեկման մարտավարությանը։
Reuters-ը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ ՉԿԿ 20-րդ համագումարի զեկույցը կենտրոնացած է շրջակա միջավայրի պաշտպանության վրա։ Հոդվածում նշվում է նաև, որ Չինաստանը պատրաստվում է արագացնել զարգացման մոդելի կանաչ փոխակերպումը, իրականացնել խնայողության համապարփակ ռազմավարություն, զարգացնել կանաչ և ցածր ածխածնային արդյունաբերություն, պաշտպանել կանաչ սպառումը և խթանել կանաչ և ցածր ածխածնային արտադրության մեթոդներն ու ապրելակերպը:
Պակիստանյան Pakistan Observer թերթը հոդված է հրապարակել, որտեղ նշվում է, որ Չինաստանի կոմունիստական ​​կուսակցությունը ջանքեր է գործադրում երաշխավորելու մարդկանց տնտեսական, սոցիալական, մշակութային և բնապահպանական իրավունքները։ ՉԿԿ-ն մեծ նշանակություն է տալիս աշխարհի հետ փոխգործակցության ամրապնդմանը, կուսակցությունների կառուցման և երկրի կառավարման փորձի փոխանակմանը, քաղաքակրթությունների միջև փոխանակումների և երկխոսությունների անցկացմանը և ռազմավարական փոխվստահության ամրապնդմանը: ՉԿԿ 20-րդ ազգային կոնգրեսը մեծ նշանակություն ունի Չինաստանի, չին ժողովրդի և աշխարհի համար։
ՌԴ ԱԳՆ դիվանագիտական ​​ակադեմիայի Ժամանակակից միջազգային հարաբերությունների ինստիտուտի փորձագետ Վլադիմիր Նեժդանովը ռուսական Sputnik լրատվականին տված հարցազրույցում ասել է, որ CPC 20-րդ համագումարը կամրապնդի Չինաստանի սոցիալիստական ​​արդիականացման կուրսը։