Ուկրաինայում առաջին բիոմեթանը պատրաստվում է ԵՄ-ում վաճառքի
Ուկրաինայի տարածաշրջանային գազային ընկերությունը, Hals Agro-ն և հոլանդական STX ընկերությունը համագործակցության հուշագիր են ստորագրել ՝ Ուկրաինայում առաջին բիոմեթանը Եվրոպային վաճառելու համար։ Այս մասին ասվում է ՌԳԿ մամուլի հաղորդագրությունում։ Ընկերությունները պայմանավորվել են հեշտացնել բիոմեթանի վաճառքը, այսպես կոչված, վիրտուալ վաճառքի կետի (VTP) միջոցով։
«Դա թույլ կտա Եվրոպա վաճառել գազը, որը ֆիզիկապես մատակարարվել է Ուկրաինայի գազաբաշխիչ ցանցերին: Այժմ նախապատրաստվում են բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը և իրականացվում են ընթացակարգեր եվրոպական շուկայում առաջին գործարքների համար»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հուշագրով հիմք է դրվում այդ գազի այլ արտադրողների համար բիոմեթանի վաճառքը Եվրոպա:
«Այժմ մենք վաճառում ենք բիոմեթանի մոտ 10%-ը Եվրոպայում և նախատեսում ենք մեծացնել ծավալները: Մենք առաջինն էինք, որ վաճառեցինք բիոմեթան Նորվեգիայից, Շվեդիայից և Դանիայից: Այժմ հերթը Ուկրաինայից բիոմեթանինն է»,- ասել է Ֆինանսների և ռիսկերի գլխավոր տնօրեն Բարտ Ուեսելինկը:
RGC-ն արդեն սկսել է Չեռնիգովի շրջանի Հալս Ագրոյի արտադրական օբյեկտները գազաբաշխիչ ցանցերին միացնելու աշխատանքները։ Այս ընկերությունը կլինի Ուկրաինայում բիոմեթանի առաջին գործարանը, որը կմիանա գազային ցանցերին, իսկ բիոմեթանը կվաճառվի Եվրոպային։