Անգոլան բարձր է գնահատել Եվրամիության ծրագրերը ՝ ռուսական գազը աֆրիկյան գազով փոխարինելու վերաբերյալ
Ռուսական գազը աֆրիկյան գազով փոխարինելու Եվրամիության (ԵՄ) ծրագրերը կարող են լրջորեն ազդել եվրոպական տնտեսության վրա։ Ներկայումս պարզ չէ, թե երբ կարող է իրականացվել նախագիծը, և նման գազի արժեքը ավելի բարձր կլինի։ Նման գնահատական ​​է տվել Ռուսաստանում Անգոլայի դեսպան Աուգուստո դա Սիլվա Կունյան,- փոխանցում է РИА Новости-ն։
Բացի այդ, պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպես է Անգոլան վերաբերվում Բրյուսելի դիրքորոշմանը, որը ցանկանում է ավելի շատ աշխատել աֆրիկյան երկրների հետ Ռուսաստանից գազը փոխարինելու համար, դիվանագետը պատասխանել է, որ ԵՄ երկրները «ազատ և ազատ» են բանակցելու նրանց հետ, ովքեր ցանկանում են վաճառել:Դեսպանը նշել է, որ այս պահին հայտնի չէ, թե որքան ժամանակ կանցնի, մինչև Պիրենեյան թերակղզով գազատարի նախագիծը թղթից անցնի իրականացման հարթություն, և ինչպիսին կլինի իրավիճակը Եվրամիությունում։
Եվրոպական երկրները ծրագրում են հնարավորինս շուտ ամբողջությամբ հրաժարվել Ռուսաստանից ստացվող էներգետիկ ռեսուրսներից (նավթ, բնական գազ, ածուխ) ՝ ռուսական զորքերի ՝ Ուկրաինայի տարածք մուտք գործելու պատճառով։ Հիմնական հարցերը առաջ են քաշում գալիք ձմեռային շրջանը, որի ընթացքում ԵՄ-ն պետք է զգալիորեն կրճատի վառելիքի սպառումը, ինչն արդեն համաձայնեցրել են եվրոպական երկրների էներգետիկայի նախարարները։