Եվրոպան ռեկորդային քանակի ռուսական նավթ է գնել․ Bloomberg
Ռուսական նավթի մատակարարումները Եվրոպա օգոստոսի 13-ից 19-ն աճել են ՝ հասնելով օրական 3,41 մլն բարելի ՝ հասնելով 2022 թվականի ապրիլից ի վեր ամենաբարձր մակարդակին։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը ՝ վկայակոչելով նավի հետագծման տվյալները։
Ամենաշատն աճել է արտահանումը Միջերկրական ծովի եվրոպական երկրներ, Սևծովյան տարածաշրջան և Հյուսիսային Եվրոպա։ Առաջին խմբում առավել նշանակալից գնումներ են կատարել Իտալիան և Թուրքիան։ Այս երկրները շաբաթական ներմուծել են միջինը 530 եւ 340 հազար բարել օրական։ Ընդհանուր առմամբ, Ռուսաստանից Միջերկրական ծով մատակարարումների ծավալն ավելացել է օրական 140 հազար բարելով։
Հյուսիսային Եվրոպան դրանք ավելացրել է օրական 60 հազարով ՝ հասնելով 398 հազար բարելով։ Ներմուծումն իրականացրել են Նիդեռլանդները և Լեհաստանը։ Օգոստոսի 13-ից 19-ը երկրները օրական գնել են 320 և 80 հազար բարել: Բուլղարիան և Ռումինիան ներմուծել են օրական 255 հազար բարել։
Bloomberg-ը նաև հայտնել է, որ Ռուսաստանը սկսել է նավթի նոր շուկաներ ուսումնասիրել։ Մասնավորապես, Մոսկվան արդեն մի քանի նավ է ուղարկել Շրի Լանկա և Եգիպտոս։ Բացի այդ, Աֆղանստանը ցանկություն է հայտնել գնել մոտ մեկ միլիոն բարել ռուսական նավթ։
Հիշեցնենք, որ 2022 թվականի դեկտեմբերին ԵՄ-ում ուժի մեջ կմտնի Ռուսաստանի Դաշնությունից նավթի ներմուծման արգելքը։ Էմբարգոն կանդրադառնա ծովով առաքվող ռուսական նավթի միայն երկու երրորդի վրա: