Մագնիտոգորսկի մետալուրգիական գործարանի (MMK) բաժնետոմսերի արժեքն ընկել են 14%-ով ՝ ընկերության նկատմամբ ԱՄՆ-ի սահմանափակումներից հետո
Օգս 3, 2022 13:04
MMK ընկերության բաժնետոմսերը Մոսկվայի բորսայում սակարկությունների սկզբում նվազել են 14,4%-ով ՝ հասնելով մեկ բաժնետոմսի դիմաց 22,75 ֆունտի: Մոսկվայի ժամանակով ժամը 10:13-ին անկումը դանդաղել է մինչև 8%, իսկ բաժնետոմսերի գինը վերականգնվել է մինչև 24,4 ₽:
Երեքշաբթի օրը ՝ օգոստոսի 2-ին, ԱՄՆ-ն արգելել է ամերիկյան ընկերություններին և քաղաքացիներին գործողություններ իրականացնել Մագնիտոգորսկի երկաթի և պողպատի գործարանի մասնակցությամբ։ Այս մասին հայտնում է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության կայքը։ Պատժամիջոցների ցանկը ներառում էր նաև MMK-ի հետ փոխկապակցված կառույցներ, այդ թվում ՝ թուրքական MMK գործարանը, Պետական ​​տրանսպորտի լիզինգային ընկերությունը (GTLK) և նրա դուստր ձեռնարկությունները։
ԱՄՆ գանձապետարանը կարգադրել է ամերիկյան ընկերություններին և քաղաքացիներին մինչև սեպտեմբերի 1-ը ավարտել MMK-ի և STLC-ի հետ գործառնությունները, ինչպես նաև սահմանել է ընկերության արժեթղթերից դուրս գալու վերջնաժամկետ մինչև հոկտեմբերի 3-ը։ Մագնիտոգորսկի երկաթի և պողպատի գործարանի թուրքական ակտիվի ՝ MMK Metalurji-ի հետ գործառնությունները պետք է ավարտվեն մինչև 2023 թվականի հունվարի 31-ը:
ԱՄՆ-ը պատժամիջոցներ է կիրառել նաև «Սկոլկովո» տեխնոպարկի և «Սկոլկովո» հիմնադրամի, Մոսկվայի ֆիզիկատեխնիկական ինստիտուտի (MIPT) և «Սկոլկովո» գիտատեխնիկական ինստիտուտի դեմ: ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցների ցանկում է ներառել նաև 13 ռուսաստանցիների, այդ թվում ՝ վեց միլիարդատերերի՝ Forbes-ի ցուցակում: «Այս էլիտաներն ու գործարարները աշխատում են տնտեսության այն հատվածներում, որոնք զգալի եկամուտ են բերում ռուսական ռեժիմին, այդ թվում ՝ Ռուսաստանից դուրս աղբյուրներից», — ասվում է ԱՄՆ գանձապետարանի հայտարարության մեջ: