Հնդկաստանն ընդլայնում է ռուսական նավթի ներկրման ուղիները
Հնդկաստանը մտադիր է ընդլայնել ռուսական նավթի ներկրման ուղիները ՝ օգտագործելով փոքր օտարերկրյա առևտրականների ծառայությունները։ Այս մասին ուրբաթ հայտնել է The Economic Times-ը ՝ վկայակոչելով հնդկական առևտրային շրջանակների աղբյուրները։
«Indian Oil Corporation-ը և հնդկական այլ խոշոր նավթավերամշակող ձեռնարկությունները ոգևորված են փոքր օտարերկրյա ընկերություններին Ռուսաստանից էժան նավթ մատակարարելուն միացնելու հարցում, որից արևմտյան ներկրողները հրաժարվել են պատժամիջոցների պատճառով», — հրատարակության խոսքերը մեջբերում են աղբյուրները:
Նրանց կարծիքով, հնդկական կոնցեռնների համար ավելի արդյունավետ է աշխատել այնպիսի նոր և ավելի քիչ հայտնի ընկերությունների հետ, որոնք իրենց ճանապարհն են անցնում դեպի հնդկական շուկա, քան բյուրոկրատիայի պատճառով բյուրոկրատական ​​ՓԲԸ-ի հետ ուղղակիորեն երկար բանակցություններ վարելը:
Ներկայումս նավթի համաշխարհային շուկայում այնպիսի նոր խաղացողներ, ինչպիսիք են Wellbred-ը, Manfort Coral Energy-ն և այլք, մասնակցում են ռուսական նավթի վաճառքին Հնդկաստանին ՝ լրացնելով Ռուսաստանից ածխաջրածինների մատակարարների տեղը խոշոր առևտրականների հեռանալուց հետո:
«Հնդկական նավթավերամշակողները պատրաստ են ռիսկի դիմել և համագործակցել փոքր միջնորդ ընկերությունների հետ Ռուսաստանից նավթ գնելու համար ՝ իրենց առաջարկած մեծ զեղչերի պատճառով: Այդ ընկերությունները երաշխավորում են հումքի առաքումը Հնդկաստան, ինչը նրանց հետ գործընկերությունը հատկապես արժեքավոր է դարձնում»,- ընդգծել են Times-ի զրուցակիցները։
Kpler վերլուծական ֆիրմայի տվյալներով ՝ Ուկրաինայում Ռուսաստանի Դաշնության հատուկ ռազմական գործողության սկզբից ի վեր Հնդկաստանն ավելի քան 25 անգամ ավելացրել է ռուսական նավթի ներկրումը։ Ռուսաստանից էժան գներով նավթ գնելը Հնդկաստանի համար մեծ մակրոտնտեսական առավելություն է, քանի որ երկիրը չունի նավթի արդյունահանման սեփական մեծ աղբյուրներ: