Ռուսաստանն ու Չինաստանը առևտրային ռեկորդ են սահմանել
Չինաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառությունը 2022 թվականի հունվար-հոկտեմբերին աճել է 33%-ով և հասել 153,93 մլրդ դոլարի։ Այսինքն ՝ այն արդեն հասել է նախորդ տարվա տարեկան ռեկորդային մակարդակին։
Միայն հոկտեմբերին առևտուրն ավելի մոտ է եղել 18 մլրդ դոլարին։ Եթե ​​աճի նույն տեմպերը շարունակվեն նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին, ապա այս տարվա վերջ Ռուսաստանն ու Չինաստանը կարող են մոտենալ 200 մլրդ դոլարի իրենց նպատակին։ Նախկինում գործընկերները ծրագրում էին նման շրջանառության հասնել միայն 2024 թվականին։ Այնուամենայնիվ, նոր աշխարհաքաղաքական իրավիճակը հնարավորություններ է բացել դա անելու մեկ կամ նույնիսկ երկու տարի շուտ:
Ի ՞նչն է նպաստում Չինաստանի հետ առևտրի աճին: Ամենամեծ ներդրումն ունեցել է ռուսական արտահանումը, որը տարվա 10 ամսում աճել է գրեթե 50%-ով և կազմել մոտ 95 մլրդ դոլար։ Մինչդեռ Չինաստանը շատ ավելի քիչ է մատակարարել Ռուսաստանին ՝ ընդամենը 60 միլիարդ դոլար։ Ռուսաստան չինական ներմուծման աճն այնքան էլ բարձր չէ ՝ ընդամենը 13%։
Ռուսաստանին հաջողվեց այդքան լրջորեն ավելացնել իր արտահանումը Չինաստան ՝ շնորհիվ իր էներգառեսուրսների մատակարարման ավելացման ՝ թե ՛ ֆիզիկական, թե ՛ դրամական առումով։Այս տարի Չինաստան ռուսական ածխի մատակարարումները փետրվարի 2,5 մլն տոննայից օգոստոսին աճել են մինչև 8,4 մլն տոննա։ 2021 թվականին Չինաստան առաքումները հասել են 53 միլիոն տոննայի, այս տարի սպասվում է ավելին։
Ինչ վերաբերում է գազին, ապա ընդհանուր առմամբ Չինաստանն այս տարի սկսել է ավելի քիչ գազ գնել, քան նախորդ տարի։ Միաժամանակ, ռուսական գազի մատակարարումները Չինաստան աճում են ռեկորդային բարձր մակարդակով։
Ռուսաստանը ի վիճակի է ավելի շատ գազ մատակարարել չինական շուկա, քանի որ չինական CNPC-ն պայմանագիր ունի Յամալից 3 մլն տոննա LNG գնելու համար։ Սակայն, ըստ փորձագետի, այս բոլոր ծավալները գնացել են եվրոպական շուկա, քանի որ չինական ընկերությունը հանդես է եկել որպես վաճառող և վերավաճառել այդ գազը ՝ վաստակելով գնային լուրջ տարբերությամբ։ Այնուամենայնիվ, Պեկինը հստակ ակնարկում է, որ պետական ​​ընկերությունները պետք է դադարեցնեն այս գործելակերպը և LNG ուղարկեն ներքին շուկա։ Հետեւաբար, իրավիճակը կարող է փոխվել։