Դոլարը արժանի մրցակցություն կստանա Ասիայում նոր ազգային արժույթի ստեղծման գործում․ Bloomberg
Դոլարը կարող է մրցակցություն ստանալ Ասիայից, եթե ստեղծի նոր ազգային արժույթ, բայց դա դեռ տեղի չի ունենա: Այս մասին գրում է Bloomberg-ի հոդվածի հեղինակը։ Հոդվածի հեղինակի խոսքով ՝ ասիական այնպիսի խոշոր երկրներ, ինչպիսիք են Հնդկաստանը, Չինաստանը, Ճապոնիան և Հարավային Կորեան, դեռ չեն որոշել նոր արժույթ ստեղծել։ Սրա շնորհիվ դոլարը կշարունակի նստել իր «գահին»։Հրատարակությունը նշում է, որ հարավամերիկյան հեռանկարային ընդհանուր արժույթը՝ sur (հարավ) աշխատանքային անվանումով, դարձել է դոլարի հաջորդ մրցակիցը։ Սակայն այս գաղափարը ժամանակ առ ժամանակ առաջացել է 80-ականների սկզբից։ Ավելին, եթե նոր արժույթ հայտնվի, այն կօգտագործվի Բրազիլիայի և Արգենտինայի միջև։ Թեև Հարավային Ամերիկայի այլ երկրներ կարող են ցանկանալ միանալ: Սակայն մինչ այժմ տեղական արժույթների բոլոր թերությունները հարթվում են ԱՄՆ դոլարով։
Գործակալությունը պարզաբանել է, որ դոլարն ունի որոշակի առավելություններ, որոնք կապված են փառքի և համատարած օգտագործման հետ։ Բացի այդ, աշխարհում առևտրի 40%-ն իրականացվում է ԱՄՆ արժույթով։ Այսպիսով, քանի դեռ ասիական երկրները կարող են իրենց սեփական արժույթները կարգավորել դոլարով, նորը ստեղծելու կարիք չի լինի։