Բաժնետոմսերի պլանավորված բաժանումով պայմանավորված՝ GameStop-ի բաժնետոմսերի արժեքը աճել է 17%-ով
GameStop տեսախաղերի խանութների ցանցի բաժնետոմսերը ուրբաթ օրը նախաշուկայական առևտրի ժամանակ աճել են 17%-ով ՝ հասնելով բաժնետոմսի դիմաց 195,02 դոլարի բարձրակետին: Մոսկվայի ժամանակով ժամը 14:30-ի դրությամբ արժեթղթերը թանկացել են 16,4 տոկոսով, դրանց գինը կազմել է 193,9 դոլար։ GameStop-ի բաժնետոմսերը թանկացել են ընկերության այն հայտարարության պատճառով, որը նախատեսում է իրականացնել բաժնետոմսերի առաջին բաժանումը 15 տարվա ընթացքում: Մարտի 31-ին ընկերությունը ծանուցել է ԱՄՆ Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովին (SEC), որը իր տարեկան ժողովի ժամանակ բաժնետերերից թույլտվություն կխնդրի ավելացնել A դասի սովորական բաժնետոմսերի քանակը 300 միլիոնից մինչև 1 միլիարդ:
Ընկերությունը բացատրեց, որ բաժանումը թույլ կտա նրան վճարել հավելյալ բաժնետոմսերի շահաբաժին, ինչպես նաև «կապահովի ճկունություն ապագա կորպորատիվ կարիքների համար»: GameStop-ը բաժանել է իր բաժնետոմսերը միայն մեկ անգամ՝ 2007թ. մարտին. յուրաքանչյուր թողարկված տոմսը բաժանելով երկուսի: 2021-ի սկզբին GameStop-ի բաժնետոմսերը դարձան Reddit ինտերնետ ֆորումի այսպես կոչված ապստամբ թրեյդերների ուշադրության հիմնական առարկան, որոնք իրենց գործարքներով թանկացրեցին իրենց գինը գրեթե 20 անգամ։ Միջադեպը դարձել է ԿԸՀ վարույթ։ Եվրահանձնաժողովը հայտարարել է նոր կանոնակարգ՝ թրեյդերների կողմից «մեմ» բաժնետոմսերի դեմ պայքարի դեմ: