Հայաստանին հասանելի է դարձել ԱՄՀ-ի $24.3 մլն ծավալով 18.4 մլն փոխառելիության իրավունքը
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գործադիր խորհուրդը հաստատել է ընթացիկ Պահուստային ծրագրի երկրորդ ամփոփիչ ստուգումը, որով Հայաստանի համար հասանելի է դարձել շուրջ $24.3 միլիոն ծավալով 18.4 միլիոն հատուկ փոխառելիության իրավունք,- գրում է banks.am-ը:
Այսպիսով, Հայաստանի համար ընդհանուր հասանելիությունը կհասնի շուրջ $72.9 միլիոնի։
ԱՄՀ զեկույցում նշվում է, որ 2023 թվականին Հայաստանի տնտեսական աճի բարձր տեմպը շարունակվել եւ տարվա առաջին կիսամյակում տնտեսությունն աճել է 10․5%-ով։ Սպասվում է, որ ՀՆԱ-ի աճը 2023թ․-ին կհասնի 7%-ի եւ 2024 թ․ կդանդաղի մինչեւ ավելի կայուն՝ շուրջ 5% մակարդակի։
«Թեեւ աճը կարող է անակնկալ մատուցել եկամտի եւ կապիտալի հոսքերի վերսկսման եւ բարեփոխումների հաստատուն իրականացման դեպքում, ավելացել են նվազման ուղղությամբ ռիսկերը, այդ թվում՝ աշխարհաքաղաքական լարվածությունների, համաշխարհային ֆինանսական խիստ պայմանների, արտաքին պահանջարկի դանդաղման եւ կապիտալի հոսքերի կտրուկ հակադարձման հետեւանքով։
2024 թ․ բյուջեի նախագծով պատշաճ կերպով հաշվի է առնվում Լեռնային Ղարաբաղից փախստականներին աջակցությունը՝ միաժամանակ ապահովելով մակրոտնտեսական կայունությունը։ Սպասվում է, որ բյուջեի պակասուրդը կօժանդակի առաջնահերթ սոցիալական եւ կապիտալ ծախսերին՝ շարունակելով եկամուտների մոբիլիզացումը բարելավելու ջանքերը։ Այն նաեւ պետք է օգնի զերծ պահել տնտեսությունը գերտաքացումից եւ պահպանել պարտքի չափավոր մակարդակը Գնանկումային ճնշումների պայմաններում ՝ թողարկման դեռեւս դրական ճեղքվածքով, ՀՀ Կենտրոնական բանկը (ԿԲ) սկսել է դրամավարկային քաղաքականության աստիճանական նորմալացումը եւ անհրաժեշտ է, որ շարունակի տվյալներից կախվածության իր մոտեցումը՝ ապահովելու, որ գնաճի սպասումները խարսխված մնան։
Անհրաժեշտ է, որը ճկուն փոխարժեքը ցնցումների հիմնական կլանողը մնա։ ՀՀ ԿԲ-ն շարունակում է նորմատիվային եւ վերահսկողական դաշտի կատարելագործման իր ջանքերը՝ ֆինանսական հատվածի ռիսկերի, այդ թվում՝ բնակարանային գների աճով պայմանավորված, զսպմանն օգնելու համար։ Միջնաժամկետ հեռանկարում կարեւոր է քաղաքականության եւ բարեփոխումների իրականացման բարձր տեմպի պահպանումը՝ կառուցելով հարկաբյուջետային բուֆերներ եւ է՛լ ավելի ուժեղացնելով միջնաժամկետ կայունությունը, պահպանելով գնաճի սպասումների խարսխումը, երաշխավորելով ֆինանսական կայունությունը, ավարտելով կառավարման բարեփոխումները ու խթանելով արտադրողականությունը՝ կայուն եւ ներառական աճի ապահովման համար»,- նշվում է ԱՄՀ զեկույցում: