Չինաստանը ստեղծել է աշխարհում առաջին «անօդաչու» նավը ՝ արհեստական ինտելեկտով և անօդաչու սարքերով
Չինաստանը ստեղծել է աշխարհում առաջին անօդաչու նավը, որը կառավարվում է արհեստական ​​ինտելեկտով և ունակ է ինքնուրույն արձակել օդային, վերգետնյա և ստորջրյա դրոններ։ Ըստ South China Morning Post-ի ՝ նավը պաշտոնապես հետազոտական ​​նավ է, որը շահագործվում է Գուանդուն նահանգի Հարավային Չինաստանի ծովային գիտության և ճարտարագիտական ​​լաբորատորիայի կողմից: Zhuhaiyun նավը կարողանում է ինքնուրույն նավարկել բաց օվկիանոսում և կատարել առաջադրանքներ ՝ առանց մարդու միջամտության։ Այնուամենայնիվ, անհրաժեշտության դեպքում, օպերատորը կարող է վերահսկողությունը վերցնել:
Սեփականատերերի խոսքով ՝ նավի հաջող փորձարկումը և անօդաչու թռչող սարքերի փորձնական փորձարկումը տեղի է ունեցել անցյալ շաբաթ, նավը ցույց է տվել 12 ժամվա ընթացքում, որ կարող է ինքնուրույն շրջանցել խոչընդոտները և կառուցել երթուղի։ Նավագնացության մեջ նավը կարող է օգտագործել արբանյակային տվյալներ և սեփական ինքնավար մեքենաներ: Սպասվում է, որ նավը շահագործման հանձնելուց հետո կօգտագործվի հետազոտությունների, ներառյալ օվկիանոսի քարտեզագրման, ինչպես նաև պարեկության և ջրի նմուշների վերլուծության համար:
Նավի երկարությունը 88,5 մ է, լայնությունը ՝ 14 մ, տեղաշարժը ՝ 2,1 հազար տոննա։ Միջին արագությունը 13 հանգույց է (24 կմ/ժ), իսկ առավելագույնը ՝ 18 հանգույց (33 կմ/ժ):