Յուրաքանչյուր հինգերորդ երկիր երեք ամսվա ընթացքում ռեցեսիայի մեջ է հայտնվում կամ արդեն գտնվում է դրա մեջ․ «Ведомости»
Դկտ 2, 2022 12:04
Ներկայումս 2022 թվականի վերջին — 2023 թվականի սկզբին համաշխարհային ռեցեսիայի բարձր ռիսկեր կան։ Միաժամանակ աշխարհի յուրաքանչյուր հինգերորդ երկիրը կարող է բախվել տնտեսական աճի տեմպերի դանդաղման կամ արդեն զգացել է դա,- գրում է «Վեդոմոստի» թերթը ՝ վկայակոչելով ACRA վարկանիշային գործակալության կանխատեսումը։
Գործակալության վերլուծաբանները երեք առաջատար ցուցանիշների թվում ներառել են. համաշխարհային ՀՆԱ-ի աճի կանխատեսումների վատթարացում ՝ փետրվարյան ճգնաժամից առաջ առնվազն 1 տոկոսային կետով մեկ տարի առաջ, էներգակիրների գների աճը առնվազն 60%-ով հակամարտությունից առաջ երկու տարում։ Ուկրաինան սրվեց, և եկամտաբերության կորի դոլարի տոկոսադրույքների շրջադարձը:
«2022 և 2023 թվականների արդյունքներով համաշխարհային տնտեսության աճը տարեկան 1,5-2 տոկոսային կետով ցածր կլինի ներուժից։ Յուրաքանչյուր հինգերորդ երկիրը երեք ամսվա ընթացքում գտնվում է ռեցեսիայի մեջ մտնելու վտանգի տակ կամ արդեն գտնվում է դրա մեջ»,- կանխատեսել են վարկանիշային գործակալության վերլուծաբանները։
Նոյեմբերի 4-ին Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավար Քրիստալինա Գեորգիևան ասել է, որ համաշխարհային ՀՆԱ-ն տարեկան կնվազի 1,5%-ով ՝ առևտրի մասնատման ֆոնին առանձին բլոկների։ Միևնույն ժամանակ, Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրների տնտեսությունների անկման տեմպերը կրկնակի բարձր կլինեն, քանի որ առևտուրն այդ երկրների համար աճի հիմնական շարժիչներից մեկն է։