Արտասահմանյան էներգետիկ ընկերությունները զրկվել են Ռուսաստանը լքելու հնարավորեւթյունից
Նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել, որն արգելում է ոչ բարեկամ երկրների ընկերություններին դուրս գալ ֆինանսական և վառելիքաէներգետիկ արդյունաբերության ոլորտում Ռուսաստանի հետ համատեղ նախագծերից: Հրամանագիրն ուղղակիորեն կազդի մի շարք խոշոր ընկերությունների վրա ՝ BP, Total, Equinor, Exxon Mobil եւ այլն։ Մինչև դեկտեմբեր նրանք չեն կարողանա լքել երկիրը, պարզաբանել են Ազգային էներգետիկայի ինստիտուտը Газета.Ru-ին։ Այդուհանդերձ, փաստաթուղթը այդ ընկերություններից մի քանիսին «հնարավորեւթյուն» կտա երկրում բիզնեսով զբաղվելու համար։
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրամանագիր է ստորագրել ոչ բարեկամ երկրների գործողությունների պատճառով ֆինանսական և վառելիքաէներգետիկ ոլորտներում հատուկ միջոցներ կիրառելու մասին։ Փաստաթուղթն արգելում է մինչև 2022 թվականի դեկտեմբերի 31-ը մի շարք գործարքներ կատարել ՝ կապված ոչ բարեկամ երկրներից օտարերկրացիների մասնակցության հետ ռուսական ընկերություններում։ Սահմանափակումները վերաբերում են նման կազմակերպությունների կանոնադրական կապիտալը կազմող արժեթղթերով գործարքներին, ինչպես նաև իրավունքներին և պարտականություններին, բաժնետոմսերին, պայմանագրերին, որոնց հիման վրա ներդրումային ծրագրեր են իրականացվում Ռուսաստանում:
Արգելքը ներառում է նաև Ռուսաստանի համար ռազմավարական նշանակություն ունեցող ընկերությունների և բանկերի բաժնետոմսերի, ինչպես նաև «Սախալին-1» նավթագազային նախագծի բաժնետոմսերի, իրավունքների և պարտավորությունների հետ կապված գործարքները: