Bloomberg. Բրիտանիայում արձանագրվել է հավկիթի դեֆիցիտ
Մեծ Բրիտանիայում դեռ հավի ձվի պակաս կա, իրավիճակը կարող է վատթարանալ,- հայտնում են լրատվական գործակալությունները։  Դեֆիցիտի հիմնական պատճառներն են ԱՄՆ-ում և Եվրոպայում թռչնագրիպը, ինչպես նաև սննդամթերքի ընդհանուր գնաճը։ Հոկտեմբերին ձուն ԱՄՆ-ում պարենային ապրանքների գնաճի առաջին տեղում էր։ Հունգարիայում իշխանությունները սահմանափակել են այս ապրանքի գինը։ Ընդհանուր առմամբ, արևմտյան երկրների բնակիչները, բախվելով ֆինանսական դժվարությունների, փորձում են միսը փոխարինել այլ մթերքներով, հայտնում է РИА Новости-ն ՝ հղում անելով Bloomberg-ին։ Բացի այդ, իր դերն է խաղում Սուրբ Ծննդի մոտենալը ` այս պահին ձվի պահանջարկը սովորաբար մեծանում է, ինչպես նաև ընդհանրապես ձմեռային շրջանում:
Bloomberg-ը գրում է, որ իրավիճակը Մեծ Բրիտանիայում կարող է վատթարանալ ՝ հավի կերի արժեքը աճել է, ինչը հանգեցրել է նրանց մարժայի կրճատմանը։ Բրիտանական ձվաբույծների ասոցիացիայի անդամների մեկ երրորդը հայտնել է, որ իրենք կա ՛մ կրճատում են հավերի թիվը, կա ՛մ դադարեցնում ձվի բուծումը, ոմանք որոշել են ընդհանրապես դադարեցնել դա: Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ հնարավոր չէ արագ ավելացնել մատակարարումների ծավալը. Ազգային ֆերմերների միության թռչնաբուծական խորհրդի ղեկավարի տեղակալ Ֆիլ Քրոուլիի խոսքով ՝ «հավը տանում է այն, ինչ տանում է հավը»։ Հիշեցնենք, որ Մեծ Բրիտանիայում ձվի դեֆիցիտ էր գրանցվել նոյեմբերի սկզբին: Սուպերմարկետները բանակցություններ են սկսել դեֆիցիտի հաղթահարման ուղիների շուրջ ՝ ավելացնելով ներմուծումը արտերկրից և սահմանափակելով վաճառքը։